Artister som svinar och förstör

Här kan du diskutera alltmöjligt som inte passar in i några av ovanstående kategorier.
Användarvisningsbild
Anders Plato
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 188
Blev medlem: tor 03 feb 2005, 01:00
Presentation: Frilansande ljusdesigner inom scen, event samt arkitektur.
Ort: Malmö
Kontakt:

Inlägg av Anders Plato »

Den här diskutionen kommer inte leda någon vart... så strunta i den
Plato Ljusdesign
http://www.plato.se" onclick="window.open(this.href);return false;

Användarvisningsbild
David Wennberg
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 2770
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: Linköping

Inlägg av David Wennberg »

För några år sedan var det några pajsare som lirade i Teaterladan. Inte bara var det ett sånt där gig där gaget är rätt lågt, bandet var starkt och busigt också. Förutom lite sabbad backline hände detta:

Bild

Det där händer då en sångare lyckas sula en SM58 rakt i pannan på en gitarrist. Fotot är taget av PAM, scenchef på Ladan (fram tills sommaren som kommer, då Walka ska ta över! :)).
KISS. Keep It Simple Stupid.

Per Johanson
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1504
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 17:11
Ort: Lidköping

Inlägg av Per Johanson »

Vad är det för band då? Något man ska passa sig för?

Daniel Madrid
Medhjälpare
Medhjälpare
Inlägg: 256
Blev medlem: tor 02 sep 2004, 01:00
Presentation: Spelar skivor och gör event och säkerhet.
Ort: Borås
Kontakt:

Inlägg av Daniel Madrid »

Jösses vilken stor bula, kunde gått riktigt illa
Ljud & Ljus samt Eventsäkerhet

Användarvisningsbild
David Wennberg
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 2770
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: Linköping

Inlägg av David Wennberg »

Fast, man får ju faktiskt respektera bandet ändå. De ger varandra stryk istället för att gå på teknikerna eller så :wink:
KISS. Keep It Simple Stupid.

Användarvisningsbild
David Wennberg
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 2770
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: Linköping

Inlägg av David Wennberg »

ECJ: Man ska faktiskt passa sig för Raging Speedhorn i dubbla bemärkelser :) Dels är det namnet på det här bandet, dels så är det (till)ståndet man kan få då man nyttjar speed. Kan tydligen hålla i sig flera dagar :)
KISS. Keep It Simple Stupid.

Användarvisningsbild
Christer Löfgren
PAR-20
PAR-20
Inlägg: 98
Blev medlem: lör 07 maj 2005, 01:00
Presentation: Företagare sedan 1998 driver Sveriges närmaste ljud/ljusuthyrning
Företaget lades ner 2013-01-01
Ort: Enköping
Kontakt:

Inlägg av Christer Löfgren »

ECJ skrev:Ja det spelar väl ingen roll vad jag säger, men jag känner inte dig utan det var ett sammanträffande att jag råkade prata med någon som nämnde ditt namn bara.

Mina meriter är så ynkliga inom det jag håller på med så jag vet inte riktigt vad jag ska säga. Jag har hjälpt en firma en del, främst på sommaren dock, tidigare höll firman mest på med disco men nu är det mest livegigg. Håller på med ljud i första hand, är till och med rätt dålig på ljus.

Kan du inte hålla med om att det var ett rätt lustigt sammanträffande att Zefram listar 10 artister och alla har spelat på Hultsfredsfestivalen? Namedropping i all ära men utan att veta så tror jag att det inte är representativt för vad Zefram gör till vardags men jag kan ha fel. Det är inte representativt för vad någon gör till vardags på detta forum skulle jag gissa...
Många många stora PLUS till dig ECJ att vara ärlig med sina meriter är det inte många i branschen som är.
Den dagen jag behöver folk skulle jag lätt välja en kille som ECJ före en kille som sa att han har skruvat Jimi hendrix i en folkpark i bortre rakvattnet

Användarvisningsbild
Ian Delahorne
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1461
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: vettet
Kontakt:

Inlägg av Ian Delahorne »

Raging Speedhorn har vi haft på besök här i huset, på nån liten spelning i vår bar. Det var rock som fan.
"This is the updated input list"

Användarvisningsbild
John Persson
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 104
Blev medlem: ons 19 okt 2005, 17:37
Ort: Östersund
Kontakt:

Inlägg av John Persson »

Fick han slaget med 58an i bakhuvudet så den kom fram i pannan ??
Helt makalös BULA.

HA HA HA HA .

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 5 och 0 gäster