Digitalmixer

Här kan du diskutera digitala/analoga mixerbord, FX, inserts mm.
Stefan Andersson
Rookie
Rookie
Inlägg: 1
Blev medlem: mån 25 jan 2010, 08:18
Presentation: Driver dansband och musikproduktion i Vadstena.
Ort: Vadstena

Digitalmixer

Inlägg av Stefan Andersson »

Jag har f n en Yamaha 01v digitalmixer som jag använder fullt ut med effekter och midistyrning av programbyten osv.
Nu står mitt band inför en utökning med en femte medlem. Detta medför ju lite förändringar i monitordelen. För tillfället använder jag mig av de fyra auxarna och det funkar ju så länge man är fyra, men hur ska jag kunna åstadkomma separat lyssning för den femte gubben?
Kan jag fortsätta använda denna mixer, eller måste jag byta? I så fall till vad? Kan klara mig på 16 kanaler, men det kanske inte är fel att se framåt, dvs ha möjlighet till någon mer kanal.

Med vänliga hälsningar
Stefan

Mikael Thieme
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 790
Blev medlem: mån 23 jan 2006, 19:07
Presentation: Ljudtekniker med nyfikenhet och resvana.
Ort: Falkenberg

Re: Digitalmixer

Inlägg av Mikael Thieme »

Alla workarounds för att skapa en femte monitormix blir just workarounds. Det kanske mest uppenbara förslaget och som dessutom håller dig kvar i välbekant yamahamiljö är att uppgradera till en 01V96 som har 8 aux, eller om budget finns till en LS9-16.

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 1 och 0 gäst