Sida 1 av 3

Stora Scen

Postat: fre 02 maj 2008, 15:18
av Nicke Löfgren
Hmm, bilden är stor, kan inte minska den där jag sitter nu...sorry

Postat: fre 02 maj 2008, 15:29
av Nicke Löfgren
Yeppppp

Postat: fre 02 maj 2008, 16:38
av Carl Gullberg
jag gråter......

Postat: fre 02 maj 2008, 16:55
av Nicke Löfgren
En till :lol: :lol: :lol: :lol:

Postat: fre 02 maj 2008, 17:47
av Jonathan Olsson
Har lite svårt att se vad poängen med att hänga ut någon här är?

Postat: fre 02 maj 2008, 18:14
av Jonas Larsson
Har förminskat ned bilderna, men håller med Jonathan, vad är meningen med inlägget?

Arrangören har väl förmodligen fått vad de ha betalat för! Budgeten för ljud & ljus kanske inte var så stor, så firman har levererat vad som fick plats i budgeten, sedan att det blev försenat är ju inget direkt att diskutera när man inte vet omständigheterna!

Postat: fre 02 maj 2008, 18:27
av Daniel Eriksson
Hallå!

Håller med föregående talare här, är det något överdrivet roligt med denna rigg? Är det någon liten detalj som gör riggen farlig för publik eller artister?

/Daniel

Postat: fre 02 maj 2008, 18:38
av Jakob Carlsson
Daniel Eriksson skrev:Hallå!

Håller med föregående talare här, är det något överdrivet roligt med denna rigg? Är det någon liten detalj som gör riggen farlig för publik eller artister?

/Daniel
Om du tittar på stativen på sista bilden så har du en sak, det högra stativet saknar stödben.

Postat: fre 02 maj 2008, 18:44
av Pontus Ringholm
inte för att jag e speciellt bra på detta, men endå.
Ska inte det vänstra stativet ha 4 stödben?
ser ju ut som om det bara har 3 :S

Peace

Postat: fre 02 maj 2008, 18:46
av Jakob Carlsson
Pontus Ringholm skrev:inte för att jag e speciellt bra på detta, men endå.
Ska inte det vänstra stativet ha 4 stödben?
ser ju ut som om det bara har 3 :S

Peace
Det högra är mer intressant, det saknar minst 2 ben.

Postat: fre 02 maj 2008, 18:47
av Emil Enander
Bra att itne ha några stödben när man har hängt upp säker 4 st högtalare som jag skulle uppskatta till 50 kg/st. Tycker det ser farligt ut.

Men fattar inte heller inlägget mer än att riggen ser farlig ut.

Postat: fre 02 maj 2008, 18:54
av Gustaf Gagge
Daniel Eriksson skrev:Hallå!

Håller med föregående talare här, är det något överdrivet roligt med denna rigg? Är det någon liten detalj som gör riggen farlig för publik eller artister?

/Daniel

vet inte om det är så roligt men sixbarsen saknar säkerhetsvajer ,men så ser det ju ut på varenda liten krog och ljus riktning och filterval ser lite skum ut. Det kan ju lika gärna vara en konstnärlig tanke med det. inte så roligt men det ser lite skumt ut.

Postat: fre 02 maj 2008, 18:58
av Toiva Savolainen
De ligger en ensam dojja under scen...

Postat: fre 02 maj 2008, 19:10
av Emil Enander
Regplåten på hojjen har inget skattemärke:O

Postat: fre 02 maj 2008, 21:11
av Nicke Löfgren
Jag kan förstå varför ni undrar vad som är meningen med detta inlägg!!

Kan hålla med er....Samtidigt så kan ju vi komma med en diskussion hur branschen ska funka?

Postat: fre 02 maj 2008, 21:19
av Nicke Löfgren
En fundering bara

säkerhet!

Postat: fre 02 maj 2008, 22:31
av Johannes Nordgren
Det är aldrig kul om nån känner sig utpekad men jag måste hålla med Nicke om att det är vettigt att lyfta vissa saker som vid felaktig hantering eller misstag kan leda till skador.

T.ex. Vad händer när en sångare lutar sig mot stativet där det saknas ett stödben? Står stativet kvar då eller trillar det ut, med tross, i publiken.

Sen kan det ju vara en synvilla på bilden men meningen med trosslyft är ju att all vikt ska vara på stödbenen och att hjulen mer eller mindre ska hänga fritt från marken, känns inte riktigt så på den här riggningen.

J

Postat: fre 02 maj 2008, 23:35
av Robert Hillbom
Stativen är ju såna "gaffeltrucksmodeller" där sektionerna sitter framför varandra, istället för åka i centrum - Att hålla på mecka BORT stödbenen på dem när de är i bruk kan ju inte vara annat än kriminellt. På det högra stativet ser det ut att fattas TRE ben... det bara måste sitta ett i fram som man inte ser, för tyngpunkten på högtalarna är helt klart långt framför centrum på stativet och skulle annars vicka direkt. Men att ha dem stå på hjulen med enbart ett stödben... där publik inkl barn vistas... ja jag saknar ord här !!

Om det DÄR är huvudscenen så tycker jag synd om Ö-viksborna!
Takida måste väl skicka ut en raider eller??

Vad är det för lådor? Sound Precision?

Postat: lör 03 maj 2008, 00:42
av Rikard Åberg
Jag var där och kollade, det var 3 stödben på varje stativ, bakre inre var bortplockat på bägge stativen vilket är illa nog.

Jag träffade Vincent efter spelningen och förseningen berodde på att de hade fått soppatorsk på väg upp till Övik, alltså inget som ljudfirman kan belastas för.

Gällande rider för Takida så undrar jag... spelningen på Örnexpo var väl en sån där inofficiell spelning.... typ akustisk med 2 gitarr och sång.

Jag tror att det är prophon lådor.

Jag skulle inte vilja kalla Örnexpo för Örnsköldsviks största arrangemang, visst det är många besökare men de flesta, för att inte säga alla, är där för att det är en mässa där företag ställer ut allt från jordbruksmaskiner till rökt renkorv. Den "stora" scenen står där mer som en liten happening än som stort dragplåster.

Själv blev jag positivt överaskad över att Vincent hade hela bandet med sig och inte sjöng singback som annars är brukligt vid såna här arrangemang.

Slutligen Nicke, det ser inte alltid ut så här i Övik, nästa helg är det vildmarksmässa med bl a Ebbot på scen, dit är det Umeaudio som levererar ljud, antagligen lacoustic.

Stativ!

Postat: lör 03 maj 2008, 07:49
av Johannes Nordgren
Okej, jag backar på stativen. Men vad är det för skillnad på de stativen med de som jag stött på i div. sammanhang där man väger stativen efter att hjulen lämnat backen?

J