Melodifestivalen

Här kan du bidra med egna on tour historier ifrån arrangemang och läsa andras berättelser. Vem åker vad? vem levererar?, branschbloggar, träffar, gigghistorier mm.
David Dobak
PAR-20
PAR-20
Inlägg: 94
Blev medlem: tor 04 nov 2004, 01:00
Presentation: Jobbar som Projektledare / Tekniker på Event Solutions AB i Eslöv
Ort: Eslöv
Kontakt:

Melodifestivalen

Inlägg av David Dobak »

vem är det som har ljud och ljus i årets "störst-tuttar-och-slampigast-klädd-festivalen" (melodifestivalen)

Martin Johansson
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 150
Blev medlem: ons 16 jul 2003, 01:00
Ort: Sala

Inlägg av Martin Johansson »

De e väll Magnet som gör ljud och Starlight som gör ljus...

eller har jag fel?
Martin "Barni" Johansson
Ljud-/Ljustekniker
Mail: Barni at moretec se
---MoreTec---

Användarvisningsbild
David Wennberg
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 2770
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: Linköping

Inlägg av David Wennberg »

Vad jag hört så är det Magnet som levererar ljud och Starlight ljus och scen. Tror att det var en Magnus från GA som stod för spakandet. Ingo kan säkert fylla i.

Trist att det inte står lika utförligt på Melodifestivalens sida i år vad det är för grejor som används och liknande.
KISS. Keep It Simple Stupid.

David Dobak
PAR-20
PAR-20
Inlägg: 94
Blev medlem: tor 04 nov 2004, 01:00
Presentation: Jobbar som Projektledare / Tekniker på Event Solutions AB i Eslöv
Ort: Eslöv
Kontakt:

Inlägg av David Dobak »

okej, rätt påkostar arrangemang av svt, jag läste lite om det i aftonbladet för någon vecka sen.
Men det stod inte vem som leverera vad.

Gäst

Inlägg av Gäst »

Om det är som det brukar så är det Dallas på mon och Robban Karlsson på FOH, i övrigt har jag dålig koll. Såg att i alla fall någon av bröderna Philblad var listade på ljus i eftertexterna, missade alla andra intressanta namn.

Användarvisningsbild
Fredrik Nilsson
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 885
Blev medlem: tis 05 aug 2003, 01:00
Presentation: Theatertechnician, because Badass miracle worker is not an official job title!
Ort: Växjö/Osby
Kontakt:

Inlägg av Fredrik Nilsson »

Sedan har vi Fredrik Jönsson och Emma Landare på ljus!!!
Work sucks, send me on tour!

Gäst

Inlägg av Gäst »

Missade första veckans övningar då jag var ute på jobb men såg gårdagens sändning från Linköping, tyckte nog att låtarna höll rätt hög klass genomgående igår.

Ljudet var väl ok i TV:n, varken bra eller dåligt. Som vanligt lite tråkiga, platta bakgrunder och sen en massa röst ovanpå, odynamiskt men det är inte lätt att göra något utan dynamik från början till något annat.

Ljuset tyckte jag var sådär faktiskt. Dom där 3D LED-grejjorna var ju ruggigt läckra i övrigt tyckte jag det var rätt gäspigt faktiskt, men det ska väl smälla när dom kommer till Globen så det är bäst att spara lite på krutet. Smakfullt bruk av pyro dock.

Användarvisningsbild
Carl Breander
PAR-46
PAR-46
Inlägg: 355
Blev medlem: tor 12 aug 2004, 01:00
Ort: Sweden
Kontakt:

Inlägg av Carl Breander »

nån som vet vem som skjuter pyro tro???
Jobbar åt Globen, Kista mässan & Tallinksilja

Användarvisningsbild
Magnus Lindgren
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1223
Blev medlem: tis 15 jul 2003, 01:00
Presentation: Grundare av ljudoljus.net men har lämnat vidare ansvaret.
Ort: Falköping

Inlägg av Magnus Lindgren »

tyckte det stog att det va nån Henrik som hade hand om pyrot...


btw så ska jag ju till finalen i Globen och se hela kalaset live... :D
//Magnus

Nicklas Arlevall
PAR-46
PAR-46
Inlägg: 405
Blev medlem: tis 09 nov 2004, 01:00
Ort: Borås
Kontakt:

Inlägg av Nicklas Arlevall »

Ingo skrev:Missade första veckans övningar då jag var ute på jobb men såg gårdagens sändning från Linköping, tyckte nog att låtarna höll rätt hög klass genomgående igår.
Råkade du missa vissa låtar?
Han med fikonspråket...?

Är väl ingen schlagerkille..

För min del var det roligaste programledarna..

Erik Lindvall
PAR-36
PAR-36
Inlägg: 270
Blev medlem: fre 01 okt 2004, 01:00
Presentation: Stage & EventLight är företaget som förser Sveriges scener med professionell ljus- och scenteknik.
Dry-Hire.
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Erik Lindvall »

Newbee skrev:
Ingo skrev:Missade första veckans övningar då jag var ute på jobb men såg gårdagens sändning från Linköping, tyckte nog att låtarna höll rätt hög klass genomgående igår.
Råkade du missa vissa låtar?
Han med fikonspråket...?

Är väl ingen schlagerkille..

För min del var det roligaste programledarna..
Ja programledarna Henrik Schyffert och Erik Haag var verkligen höjdpunkterna i melodifestivalen här ifrån Linköping.
Man får verkligen säga att musikstilarna under melodifestivalen har verkligen blivit fler än bara shlager.. man fick ju höra allt från ballader till något form av R&B.
Stage & EventLight
Your Show - Our case

Besök vår katalog: www.stageeventlight.se/katalog

Användarvisningsbild
Carl Breander
PAR-46
PAR-46
Inlägg: 355
Blev medlem: tor 12 aug 2004, 01:00
Ort: Sweden
Kontakt:

Inlägg av Carl Breander »

Såg lite av melodifestivalen för första gången ikväll var inte så upphetsad utav det.Tyckte att Mipix skärmarna som dom använde i bakrunden var rätt irriterande och backtracksen till mellan nr med its raining med bland annat tyckte jag var jätte platt och tråkigt gjord.Men vad e väll en bal på slottet
Jobbar åt Globen, Kista mässan & Tallinksilja

Rikhard Tiittanen
PAR-46
PAR-46
Inlägg: 367
Blev medlem: mån 26 jan 2004, 01:00
Presentation: Fråga om du nu måste veta något om mig istället....
Ort: sundsvall
Kontakt:

Inlägg av Rikhard Tiittanen »

Ingo skrev:Ljuset tyckte jag var sådär faktiskt. Dom där 3D LED-grejjorna var ju ruggigt läckra i övrigt tyckte jag det var rätt gäspigt faktiskt, men det ska väl smälla när dom kommer till Globen så det är bäst att spara lite på krutet. Smakfullt bruk av pyro dock.
Kan bara instämma med det Ingo skrev. Känns som samma visa varenda år ut och in.

Tomas Sagersten
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 164
Blev medlem: tis 19 okt 2004, 01:00
Ort: sundsvall

Inlägg av Tomas Sagersten »

Led effekterna är snygg i stora helbilder men tycker itne om dom när dom hamnar i bakrunden på en när bild!!! men det är väll så man kan inte båda ha kakan och äta den!!!


Tror jag e tv ljus skadad.......

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 5 och 0 gäster