Sida 1 av 2
Vad ska man utöka med?
Postat: tor 13 sep 2007, 12:44
av Gustaf Tydén
Tänkte höra om nån har tips på bra discoeffekter.
Så här ligger det till. Vi ska utöka ett disco som vi hyr ut grejer till (ägarna vill ha nått nytt häftigt när säsongen drar igång).
Just nu sitter det 6st Robe 250AT 4st trackspotar 8st babystars och 4st strobar mins ej modell typ 500w. Det rörliga styrs via sweetlite.
Vad ska man sätta dit som får det att bli "ännu häftigare"? Fler huvuden känns det inte som att det behövs och inte fler scanrar heller. Strob finns det ju så det bli över. Vad ska man hitta på som inte blir tårta på tårta. Laser har varit på tal men nu verkar det ju blivit hårdare med kontroller för sånt och ska man ha nått vettigt så pratar vi ju 200lakan minst.
Så ta och droppa alla ideér ni har, kravet är väl att det ska vara dmx styrt eller att det finns en bra controller färdig.
Postat: tor 13 sep 2007, 13:06
av Jakob Carlsson
UV-ljus är ju alltid kul att ha, UV-rör runt hela golvet eller bara en eller två sidor eller kanske en UV-kanon.
Några sixbars funkar ju också som man kör chase på så det blinkar lite.
Postat: tor 13 sep 2007, 13:35
av Gustaf Tydén
Sorry det sitter redan uv. 4st 120cm rör!
Postat: tor 13 sep 2007, 13:46
av Nils Persson
LED strippar/rör innanför mjöklfärgad plexi, detta kan monteras antingen på vägg eller i golv.
Postat: tor 13 sep 2007, 16:11
av Emil Brolin
Laser??
Postat: tor 13 sep 2007, 16:23
av Gustaf Tydén
Har du läst frågan?
Postat: tor 13 sep 2007, 16:33
av Emil Brolin
Sorry.. Försöker jobba samtidigt.. Ringer ju så förbannat att man kommer av sig mitt i meningarna..
Postat: tor 13 sep 2007, 17:22
av Anders Plato
Det känns som om det är läge att ni tänker om istället... för ni har ganska mycket ljus och verkar nöjda med mängden.
Satsa på något som inte är det vanliga och använd det på något annorlunda sätt. När det gäller LED finns det mycket spännande grejor man kan göra, plexiglas och LED kanske. Men det känns inte så unikt med plexiglas.
Sen kanske det räcker och bara hänga om riggen för att få ett helt annorlunda resultat.
Det kan även vara så att det inte är dansgolvet han ska satsa pengarna på. Ny fräck belysning på toaletterna kanske ger mer effekt än att hänga upp en massa discoljus i taket.
Hur är det med ljusnivån på det rörliga ljuset, är de tillräckligt starka?
Postat: tor 13 sep 2007, 17:52
av Albin Roslund
ett gäng ribaltapaneler ?

Postat: tor 13 sep 2007, 18:10
av Tomas Sagersten
Mitt tips landar på Martin Wizard Extreme grym lampa!!! tål inte budgeten den så kolla på efx 500/600 !!!!
Postat: tor 13 sep 2007, 18:48
av Gustaf Tydén
Jodå dom hänger så att botten på lamporna är c:a 2½m från golvet så ljusstarka blir dom. Allt behöver ju inte gå samtidigt, vore kul med nått nytt! Och det ska vara på dansgolvet.
Postat: tor 13 sep 2007, 18:49
av Gustaf Tydén
EFX5/600 har vi på ett annat ställe men jag är inte specielt imponerad faktiskt, ruskigt fula gobos och det känns som en gammal effekt i ett nytt (supertungt) skal.
Postat: tor 13 sep 2007, 18:56
av Jonas Larsson
En gammal klassisk spegelboll av modell större?
Postat: tor 13 sep 2007, 19:21
av Gustaf Tydén
Jag glömmer ju endel... det sitter 2st 40cm bollar och något större får man inte plats med..
Appropå bollar så fick vi hem en 1m boll i veckan, jävlar vad stort det!
Postat: tor 13 sep 2007, 19:52
av Andreas Wilhelmsson
ordentliga prylar var det här, vad her ni för planer döre den då? eller ska den finnas på hyran?
Postat: tor 13 sep 2007, 19:58
av Magnus Lindgren
Massa hederliga pinspotar sitter aldrig fel... Helst utan färgfilter.
Postat: tor 13 sep 2007, 20:01
av Andreas Staglianó
Förbjud Dansk/Norsk stavning på forumet
Postat: tor 13 sep 2007, 20:43
av Gustaf Tydén
Pinspottar är snyggt men så jävla jobbigt att installera. Så dmx styrt skall det vara eller nån form av standalone.
Ett väldigt plus är om det är nånting som kan anvädas även hemma på firman då det endast sitter uppe under vinterhalvåret och är hemma från april till november.
Ang spegelbollen så behövde vi en till ett stort discojobb i sthlm imorgon så då var det lika bra att skaffa en, man får väl skapa sig ett behov nu när man har den!
Postat: tor 13 sep 2007, 21:05
av Andreas Staglianó
Det finns en burk med 4st 25cm spegelbollar monterade i varje "hörn", dmx styrt, säljs av Steinigke om jag inte har fel.
Kan bli riktigt snygg med rätt programmering.
Dmx styrda strobe "rör" är annars snyggt tycker jag,
Antar att det mesta i LED väg går bort pga priset ?,
Annars kör vi mycket med SGM Palco3 på discon, funkar grymt som både färgwash och strobe.
Postat: tor 13 sep 2007, 21:12
av Rikhard Tiittanen
Färgväxlare riktat mot golvet i nå snyggt mönster med chaser?