Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Har köpt in ett Martin Freekie bord då jag fick det för en billig peng.
Har bara hunnit testa det med en Martin Mac 500 men blev väldigt besviken på vad den prestera på en movinghead.
Har ni några bra tips på hur man manöverera detta bordet på bästa sätt. Märkte att något reglage måste vara i ett visst läge annars så går den till reset. Sedan kan jag inte använda joysticken för då flyger den bara in i något strobb läge.
Undrar även vad där finns för bätter bord för samma pengar?
Presentation: Startade upp och driver ljudoljus.net. Kontakta gärna mig om ni har frågor och funderingar så försöker jag hjälpa till. Hoppas ni ska trivs på forumet!
Mattias Stuhre skrev:Märkte att något reglage måste vara i ett visst läge annars så går den till reset. Sedan kan jag inte använda joysticken för då flyger den bara in i något strobb läge.
Så är det på alla enklare bord där du bara har en regel på 0-255, sänder du dmx värdet för reset så, ja, den går i reset.
Låter som inte bordet är konfigurerat rätt eftersom joysticken uppenbarligen styr fel kanal, kan också vara så att huvudet inte står i rätt "mode" som bordet är programmerat för. Huvuden brukar ha ett par olika modes där de tar olika antal kanaler. Bordet kanske är inställt på säg 10 kanalar och huvudet på ett mode som bara tar 7 kanaler, då blir det fel, även om man tycker att bordet är programmerat för rätt enhet.
Har oxå testat div. enklare dmx-plankor, det är helt otroligt hur man kan sälja så otroligt mycket opålitlig skit. T.ex. Zero88 kom ut med den där Diablo o då tror man ju det ska vara något seriöst. Och hårdvaru mässigt känns den ju helt OK, men att använda den....... .Nu är den snabbt nedlagt då förstås.......
Ska det inte gå att göra en dmx-kontroll under 10.000:- som man kan göra en simpel chase på i nån hastighet, spara på en knapp, sen trycka på knappen, och det funkar ?
Har lekt lite med freekiebordet på nattklubben vi fixar ljuset åt och ditt problem låter som att inställningarna är fel på fixtures.
Kika i manualen så står det hur man ställer in fixtures pan/tilt samt dimmer och efter det borde joysticken funka som det var tänkt
Vi sitter nu med ett annat litet problem, köpte ett nytt freekiebord från Viking här på forumet och började med en total reset. Sen när vi kopplar in det till DMX slingan så vägrar den kunna styra allt rörligt ljus på den befintliga slingan. Kopplar man in det direkt till en armatur så fungerar det att styra den men om moving headsen är inkopplade så verkar den bara slaska signal även med ett 120 ohms motstånd är inkopplat i slutet.
Kopplar vi in det gamla freekiebordet så funkar det utan problem att styra allting. Står banne mig inget i manualen heller om olika "modes".
Blir nog att ringa dom och höra om dom vet men det kanske är någon annan här som varit med om samma problem?