Martin freekie

Här kan du diskutera analoga, digitala, hårdvarubord, mjukvarubord mm.
Användarvisningsbild
Mattias Stuhre
PAR-20
PAR-20
Inlägg: 32
Blev medlem: lör 12 aug 2006, 17:33
Presentation: Musiker
Ljud och ljustekniker.
Discjockey i hela Skåne
Ort: Malmö

Martin freekie

Inlägg av Mattias Stuhre »

Har köpt in ett Martin Freekie bord då jag fick det för en billig peng.
Har bara hunnit testa det med en Martin Mac 500 men blev väldigt besviken på vad den prestera på en movinghead.
Har ni några bra tips på hur man manöverera detta bordet på bästa sätt. Märkte att något reglage måste vara i ett visst läge annars så går den till reset. Sedan kan jag inte använda joysticken för då flyger den bara in i något strobb läge.


Undrar även vad där finns för bätter bord för samma pengar?


Tack på förhand/Mattias :?

Christoffer Carpvik
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 650
Blev medlem: sön 13 nov 2005, 17:59
Presentation: ........................................
Ort: Jönköping

Re: Martin freekie

Inlägg av Christoffer Carpvik »

Mattias Stuhre skrev: Undrar även vad där finns för bätter bord för samma pengar?

Beror ju lite på vad "samma pengar" är!?,
//Carpvik

Användarvisningsbild
Kim Toivanen
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 161
Blev medlem: tis 18 nov 2003, 01:00
Ort: Eskilstuna
Kontakt:

Inlägg av Kim Toivanen »

P/N 90734000 Freekie Controller, 210-240V SEK 5 885,00

Ex. moms
-+> www.ell.nu <+-

Användarvisningsbild
Jonas Larsson
ljudoljus.net admin
ljudoljus.net admin
Inlägg: 1890
Blev medlem: tis 15 jul 2003, 01:00
Presentation: Startade upp och driver ljudoljus.net. Kontakta gärna mig om ni har frågor och funderingar så försöker jag hjälpa till. Hoppas ni ska trivs på forumet!
Ort: Skövde

Re: Martin freekie

Inlägg av Jonas Larsson »

Mattias Stuhre skrev:Märkte att något reglage måste vara i ett visst läge annars så går den till reset. Sedan kan jag inte använda joysticken för då flyger den bara in i något strobb läge.
Så är det på alla enklare bord där du bara har en regel på 0-255, sänder du dmx värdet för reset så, ja, den går i reset.

Låter som inte bordet är konfigurerat rätt eftersom joysticken uppenbarligen styr fel kanal, kan också vara så att huvudet inte står i rätt "mode" som bordet är programmerat för. Huvuden brukar ha ett par olika modes där de tar olika antal kanaler. Bordet kanske är inställt på säg 10 kanalar och huvudet på ett mode som bara tar 7 kanaler, då blir det fel, även om man tycker att bordet är programmerat för rätt enhet.
//Jonas - ljudoljus.net crew

Användarvisningsbild
Fredrik Gräslund
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 131
Blev medlem: fre 24 feb 2006, 22:40
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Fredrik Gräslund »

Har oxå testat div. enklare dmx-plankor, det är helt otroligt hur man kan sälja så otroligt mycket opålitlig skit. T.ex. Zero88 kom ut med den där Diablo o då tror man ju det ska vara något seriöst. Och hårdvaru mässigt känns den ju helt OK, men att använda den....... :evil: :evil: .Nu är den snabbt nedlagt då förstås.......
Ska det inte gå att göra en dmx-kontroll under 10.000:- som man kan göra en simpel chase på i nån hastighet, spara på en knapp, sen trycka på knappen, och det funkar ?

Andreas Staglianó
PAR-30
PAR-30
Inlägg: 105
Blev medlem: sön 08 okt 2006, 10:07
Ort: Eskilstuna

Inlägg av Andreas Staglianó »

SGM PILOT 2000

Användarvisningsbild
Ian Delahorne
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1461
Blev medlem: lör 10 jan 2004, 01:00
Ort: vettet
Kontakt:

Inlägg av Ian Delahorne »

Tycker inte Pilot är kul på något sätt faktiskt. Jobbig att både programmera och köra. ScanCommand kanske vore något.
"This is the updated input list"

Användarvisningsbild
Nicke Löfgren
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 4372
Blev medlem: ons 09 nov 2005, 19:02
Presentation: En glad prick som gillar att må bra och leva livet

Inlägg av Nicke Löfgren »

Andreas Staglianó skrev:SGM PILOT 2000
Jag håller med till 100%

Skit enkel att pgr.

Ted Herngren
Rookie
Rookie
Inlägg: 4
Blev medlem: mån 12 jun 2006, 16:54
Ort: Karlshamn
Kontakt:

Inlägg av Ted Herngren »

Har lekt lite med freekiebordet på nattklubben vi fixar ljuset åt och ditt problem låter som att inställningarna är fel på fixtures.

Kika i manualen så står det hur man ställer in fixtures pan/tilt samt dimmer och efter det borde joysticken funka som det var tänkt


Vi sitter nu med ett annat litet problem, köpte ett nytt freekiebord från Viking här på forumet och började med en total reset. Sen när vi kopplar in det till DMX slingan så vägrar den kunna styra allt rörligt ljus på den befintliga slingan. Kopplar man in det direkt till en armatur så fungerar det att styra den men om moving headsen är inkopplade så verkar den bara slaska signal även med ett 120 ohms motstånd är inkopplat i slutet.

Kopplar vi in det gamla freekiebordet så funkar det utan problem att styra allting. Står banne mig inget i manualen heller om olika "modes".
Blir nog att ringa dom och höra om dom vet men det kanske är någon annan här som varit med om samma problem?

Användarvisningsbild
Viking Grandin
PAR-46
PAR-46
Inlägg: 303
Blev medlem: tis 10 feb 2004, 01:00
Presentation: Arbetar till vardags med Adapt AB, bosatt i Stockholm.
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Viking Grandin »

Låter skumt. Skicka upp bordet till oss så får Jonte gå igenom det.

Hoppas allt annat snurrar på bra för er! =)
//Viking Grandin

Adapt AB
Stockholm - Göteborg - Linköping
http://www.adapt.se" onclick="window.open(this.href);return false;
Växel: 0500 - 40 40 00
Direkt: 0500 - 40 40 01

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 2 och 0 gäster