Sida 1 av 1

Pearl 97 VS Fatfrog

Postat: tis 26 apr 2005, 16:31
av Gustaf Tydén
Vilket bord skulle ni välja? Pearl beggat och fatfrog nytt. Ska användas för upp till 12 rörliga och en massa dimmer kanaler. Lättanvänt är att föredra.

Hoppas ni är mer insatta här än i min förra tråd om coemar.

Postat: tis 26 apr 2005, 17:35
av Carl Breander
finns ju många olika viljor men jag själv föredrar Frog serien vi har har köpt in ett leap frog lätt att lära sig och lätt att visa nån annan hur man kör med det.
Köpte även in ett gäng Robe lampor 20 washar och ett gäng spottar ;)

Postat: tis 26 apr 2005, 18:11
av Bengt Norling
Köp Pers Pearl bord!

Kalasbord till rätt pris.

/Bengan

Postat: tis 26 apr 2005, 19:49
av Tomas Sagersten
Tycker man måste se till vad bordet ska användas till!!! ska man jobba mest själv spelar det inte nån störe roll men ska man ha mycke gäst tekniker så kanske pearl är o föredra!!1 har dock jobbatg väldigt lite med frog borden men har hört mycke bra saker om dom!!!!

Postat: tis 26 apr 2005, 21:18
av Anders Plato
Jag har använt både Pearl-bordet och Fatfrog

Och jag tycker att Fatfrog är lättare och förstå sig på. Det är även väldigt lätt och visa någon som inte har så bra koll på ljus hur man använder bordet.
Men det finns inte lika mycket funktioner som i ett pearlbord.

Sen så är det en nackdel med frogborden jämfört med pearlbordet att det inte är lika många som kan det.

Tänk också på att med fatfroget så begränsar du dig till 48 dimmerkanaler och 12 rörliga.


Men väljer du frogbord, så skulle jag nog satsa på ett Leapfrog istället. För man vet aldrig när man behöver lite mer rörligt.

Postat: tis 26 apr 2005, 23:41
av Christoffer Gustafsson
Jag gillar pearlbord, enkelt och snabbt att programmera,
perfekt till rock n roll, lite jobbigt till teater, där passar pronto bättre.
Jag skulle dock passa mig lite för ett gammalt beg, pearl om det inte är i väldigt pra skick.
Som allt annat från england kan dom strula en del.
//Christoffer

Postat: ons 27 apr 2005, 10:07
av Jonas Lundin
Jag tycker nog att du skall satsa på ett Fatfrog.
Jag lärde mig bordet på ett par dar.
Jag skall börja programmera en show nu här snart i off-line editorn.

Postat: ons 27 apr 2005, 13:18
av Emil Brolin
Men om du väljer froggen.. skaffa en leapfrog!

Postat: ons 27 apr 2005, 14:59
av Gustaf Tydén
Vad skiljer Pearl-97 från Pearl 2004? i korta drag.

Postat: ons 27 apr 2005, 22:16
av Martin Johansson
Jag har fått för mig att -97 inte hanterar rörligt.. trodde de kom till 2000 borden men jag kanske har fel?!?

men men...

Jag skulle helt klart välja ett pearl... det går absolut snabbare att jobba med live, fler kan de borden, du lär dig svårare saker snabbare på ett pearl..

jag kör två produktioner en med fatfrog och en med azure(samma funktioner som pearl) och annars jobbar jag med pearl. vad jag fått ut av det är att:

froget är jätte bra om man vill få lamporna och lysa och få dom att göra en cirkel så går det snabbare med ett forg men vill man avancera så är pearlet bättre...

froget känns jävligt basic....

De är vad jag tycker=)

Postat: tor 28 apr 2005, 14:51
av Gustaf Tydén
Nog ska pearl 97 kunna hantera rörligt!

Om jag på enklast möjliga sätt vill sätta mig in i pearl bordet utan att ha någon sorts förkunskap av ljus tidigare. hur bär jag mig åt då? finns det nån bra och informativ läsning om programering av dmx ljus i allmänhet nånstans eller hur tycker ni jag skall gå till väga om jag vill bli lite insatt utan att ta en kurs och utan att ha bordet framför mig.

Postat: tor 28 apr 2005, 17:38
av Daniel Börjesson
http://www.avolitesdownload.com/Downloa ... ulator.stm

har inte testat själv än men kan ju va värt ett försök

Postat: tor 28 apr 2005, 21:05
av Carl Breander
Lite off topic men tack för senast Barni.
Skatteverkets firma fest sågs vi väll sisst på.