Sida 1 av 2
High end trackspot fråga!
Postat: mån 15 sep 2008, 17:18
av Mattias Carlsson
Hej!
vi håller på att uppdatera lite i en gammal nattklubb.
där inne hänger det 4 st trackspots, det finns en ful tillhörande styrning med gula knappar om jag ej minns fel som jag tror är en trackspot styrning, ha ej kolla så noga än, men den styrningen ha iaf lagt av.
min fråga är nu, trackspotsen går på vanlig dmx eller? så jag kan köpa ett billigt vanligt dmx bord och sätta in på klubben och göra nå enkla program på scansen iställe via det bara
Postat: mån 15 sep 2008, 17:21
av Magnus Lindgren
Trackspot kan köras på både 0-10V styrning samt DMX...
Postat: mån 15 sep 2008, 17:23
av Mattias Carlsson
okej och det är inga konstigheter utanbara plugga in dom i en dmx kedja och köra? inga skumma kablar eller vändare eller avancerda bygglingar för just den effekten?
tänkte mest på att det ären rätt gammal armatur så det inte är nå "special"
Postat: mån 15 sep 2008, 17:26
av Magnus Lindgren
Trackspot går utmärkt att köra via DMX... VI hade ett gäng för några år sen, körde endast DMX på dom... Inga specialkabler eller nåt...
Postat: mån 15 sep 2008, 17:29
av Mattias Carlsson
oki tack för infon då ska vi bara införskaffa ett litet dmx bord till d om och köra, gissar på dom är på kanske 5 kanaler var?
Postat: mån 15 sep 2008, 17:34
av Magnus Lindgren
Har för mig det är sex kanaler dom tar...
Pan
Tilt
Gobo
Färg
Dimmer
Shutter
Postat: mån 15 sep 2008, 17:57
av Mattias Carlsson
oki,tack för infon
Postat: mån 15 sep 2008, 19:22
av Nicke Löfgren
Jag kan ha fel, men dom gamla hadeväl ett eget språk? Därav deras egna styrlåda. Och det är Highends egna styrning Lightwave
Postat: mån 15 sep 2008, 19:37
av Magnus Lindgren
Nicke Löfgren skrev:Jag kan ha fel, men dom gamla hadeväl ett eget språk? Därav deras egna styrlåda. Och det är Highends egna styrning Lightwave
Då måste dom va ruggigt gamla isf... För dom vi hade (-95 och framåt) hade både 0-10V och DMX...
Postat: mån 15 sep 2008, 19:46
av Nicke Löfgren
Oki....men det kan dom vara som Mattias talar om!! Du vet här uppe i skogen så är det lite Out of date...heheh
Postat: mån 15 sep 2008, 20:05
av Mattias Carlsson
hm,drygt måste nästan åka dit och kolla vilka modell då,hm,
Postat: mån 15 sep 2008, 20:20
av Magnus Lindgren
Control options shall principally feature, but not be limited to, stand alone operation (via microphone), 0-10V analog operation, USITT DMX-512, Trackspot Special Analog Control, Intellabeam LCD or LED Control, Universal Controller and Status Cue lighting console control.
http://www.highend.com/products/automat ... t_spec.asp
Postat: mån 15 sep 2008, 20:24
av Mattias Carlsson
hm med andra ord borde funka med dmx också om nu inte det finns flera modeller
Postat: mån 15 sep 2008, 20:27
av Magnus Lindgren
Såvitt jag vet stöder alla modeller dessa protokoll... Enligt manualen (
http://www.highend.com/pub/products/aut ... /tsv41.pdf) sidan 27, så väljer du protokoll mm via Personality-switcharna.
Postat: mån 15 sep 2008, 20:33
av Mattias Carlsson
oki bra, då borde det funka,tack igen
Postat: ons 17 sep 2008, 09:25
av Anders Ericsson
Njaaa..
Inte riktigt hörredu.......
Du måste få tag i manualen till dom.
Förutom att du måste byta protokoll när dom har styrts via deras egen kontroll tlll att dom skall styras med "ren dmx". Detta gör du på Personality-switcharna kolla vilken i manualen.
Sedan måste du tolka över ALLA dmx koderna. Du kan INTE adressera som vanligt. Kolla i översättaren i manualen.
Du måste också välja dina koder så att dom passar in i över sättaren så att dom inte överlappar varrandra.
Kan se ut typ.
Switch 1,2,3,5 dmx 101 ,1,2,3,6 dmx 108 osv. (exempel)
Det är inga problem att köra dom gamla stridsvagnarna på ett ljusbord/styrning men kan vara lite bökiga första gången du ska få igång dom från deras egna styrning som sagt. Men låter du bara koderna vara samma hela tiden sedan (som jag förmodar efter som dom är fast installerade) så är det inga problem, tuta o kör!
Men glöm inte manualen annars är du rökt.
Postat: ons 17 sep 2008, 11:16
av Mattias Carlsson
nån som har denna manual?
Postat: ons 17 sep 2008, 15:34
av Magnus Lindgren
Mattias Carlsson skrev:nån som har denna manual?
Bör väl stå i
http://www.highend.com/pub/products/aut ... /tsv41.pdf
Postat: ons 17 sep 2008, 15:37
av Mattias Carlsson
danke
Postat: tor 18 sep 2008, 08:27
av Mats Leijonhufvud
Trackspotmanualen är mycket enkel att förstå. Titta i appendix A för hur du matar in startadressen på muspianot. Det finns två, ett för adress och ett för personality för lampan, dvs. vilket styrprotokoll den skall ta och i vilken form. Det finns två varianter på DMX - low och high resolution. Båda tar 7 kanaler men high resolution har fler fördefenierade funktioner på färghjul , gobohjul etc. På personality switcharna kan du även göra self-test av armaturen och det finns också ett Focus-läge, används för att ställa fokus på lampan. Den har ingen motorfokus.
Lättaste fällan att trilla i är DMX-adresseringen som är binär, men det normala är att när den switch som har värde 1 är On så får armaturen DMX-adress 1. I fallet Trackspot, och andra High End armaturer från samma tidsepok, så får armaturen DMX-adress 1 när alla switcharna är på 0! Varför det är så? Det bara är så.
Min erfarenhet av High Ends Lightwave Research controllers är att de är väldigt stabila och enkla att köra för DJ:s med färdiga program. De är dock bökiga att programmera jämfört med ett ljusbord.
Lycka till!