Sida 1 av 1
PAR-64 - Vilken lampa gäller?
Postat: tis 16 okt 2007, 03:45
av Robert Hillbom
Är på gång att köpa in ett drygt tjog med nya PAR-64 kannor och 6-bars. I de förra kannorna så körde vi Raylight 500W men nu ska vi köra "riktiga" PAR-lampor. Frågan är väl vilken lampa som är "standard" att köra. Eftersom vi både ska belysa scener ibland och köra vitt ljus ibland så känns väl mediumflood som det lämpligaste alternativet.
Eftersom det är så fruktansvärt tråkigt att koppla och göra multi så blir det färdigkopplade bars med Harting 16 på. Är det Harting eller Soca som är vanligast egentligen?
Hur kör ni andra? Vilken lampa och vilken kontakt ?
Postat: tis 16 okt 2007, 05:09
av Emil Brolin
Socca är ju så jäkla mycket lättare att jobba med. Smidigare kabel och lättare per meter.
Postat: tis 16 okt 2007, 06:40
av Christoffer Carpvik
Socca och 62:or som "standard" hos oss.
Postat: tis 16 okt 2007, 09:26
av Gustaf Tydén
Fundera på hur stora job du kommer göra, 6-bars är ganska stora och klumpiga att släpa in på små nattklubbar och krogar, vi har valt 4-bars med harting10. Det är dels för att de närliggande firmorna kör samma men även för att det är smidigare att hålla på med på mindre ställen.
62glödisar kör vi oxå med, snygg ljusbild och färgar upp bra då man ofta saknar ordentlig takhöjd. Men det står väl mellan 61-62, 60:an har en fantastiskt ful ljusbild. Vill du gå på 500w så skulle jag rekomendera cp87 som har en ganska "spottad" och snygg ljusbild! Vi har 24st såna på bars för de ställen där det är dåligt med ström (väldigt många ställen)
Postat: tis 16 okt 2007, 10:30
av Nils Persson
4-bar med cp62 som standard och soccapex kontakter, de bars jag brukar använda är även gjorda i fyrkantsrör så kontakterna är infällda i röret (ingen dubbeldosa/uttag som ligger emot kannorna) sist på röret finns även uttag för ch 5 & 6 vilket är smidigt då man kan patcha upp ström till huvuden och annat man avnänder i trossen.
Postat: tis 16 okt 2007, 11:26
av Bengt Norling
4 bars , 6 bars socca, på några 4 bars sitter det cp 61 och i dom andra cp 62.
Postat: tis 16 okt 2007, 11:49
av Robert Hillbom
Härligt med så många svar på några timmar !!
Nu fick jag ju lite att fundera på

Någon som vet vilken som säljer såna bars som Nils körde med? Där det även fanns uttag för ch. 5-6 på ett 4-bar...
Att vi tänkte köra Harting 16 var mkt beroende på att vi hade mycket sån färdig kabel kvar på lagret... och kabel är onödigt dyrt

Postat: tis 16 okt 2007, 13:12
av Nils Persson
Dom barsen är hemsnickrade.
Ev. kan det finns några tomma bars kvar på någon hylla.
Postat: tis 16 okt 2007, 14:09
av Bengt Norling
Robban: I en socca har du 19 stift, 18 av dom är kopplade för att du ska få 6 kretsar. (Tändtråd, Nolla, Jord *6= 18) Kör du en 4-bar så blir 2 kretsar över dom kan man ha till tex movinheadskraft el dyligt.
Postat: tis 16 okt 2007, 14:37
av Robert Hillbom
Bengt Norling skrev:Robban: I en socca har du 19 stift, 18 av dom är kopplade för att du ska få 6 kretsar. (Tändtråd, Nolla, Jord *6= 18) Kör du en 4-bar så blir 2 kretsar över dom kan man ha till tex movinheadskraft el dyligt.
Jo "multiflickationstabellen" är jag bra på

Tänkte snarare att man kanske kan ha dessa två kanaler som blir över på 6-kanalsdimmrarna till något som man kan dimma... blinders t.ex. DÅ kan det ju vara kännligt att ha dessa uttag utdragna till barsen redan.
mm... mycket att fundera på nu.
Postat: tis 16 okt 2007, 15:48
av Erik Arvidsson
Gustaf Tydén skrev:Fundera på hur stora job du kommer göra, 6-bars är ganska stora och klumpiga att släpa in på små nattklubbar och krogar, vi har valt 4-bars med harting10. Det är dels för att de närliggande firmorna kör samma men även för att det är smidigare att hålla på med på mindre ställen.
62glödisar kör vi oxå med, snygg ljusbild och färgar upp bra då man ofta saknar ordentlig takhöjd. Men det står väl mellan 61-62, 60:an har en fantastiskt ful ljusbild. Vill du gå på 500w så skulle jag rekomendera cp87 som har en ganska "spottad" och snygg ljusbild! Vi har 24st såna på bars för de ställen där det är dåligt med ström (väldigt många ställen)
Personliegn tycker jag att 60:an inte är att förkassta... Kanske inget alroundval, men sketasnygg på lite större gigg med takhöjd, Lite ACL känsla, men ändå inte

Postat: ons 17 okt 2007, 13:48
av Marcus Sandberg
De jag samarbetar med använder oxå bara soca. En av dem har bantat lite på jordarna så att alla kör på gemensam jord och på det sättet så har han fått 4 trådar lediga och har möjlöighet att köra med 8 kannaler.
val av lampa beror helt och hållet vad för jobb man gör.
Postat: fre 19 okt 2007, 09:15
av Måns Nilsson
En person som inte kopplar en socapexkabel som alla andra gör är dum i huvudet och farlig för sig själv och andra. Klipp sönder, gör om, gör rätt.
Jag förespråkar EXG i PAR64-armaturer, bägge två.