Sida 1 av 1

PAR 64 med dimmer

Postat: tis 09 okt 2007, 13:20
av Thomas Nilsson
Hej igen.

Jag är på jakt efter PAR64:or med, om det finns inbyggd dimmer eller om någon har tips på små (helst osynliga) små enkanals dimmerpackar man kan sätta mellan bygeln och hakjärnet.

Skall använda ca 20 st P64:or i en specialbyggd båge som kommer synas i spel och skall vara "svävandes".. Därav att man inte kan droppa massor med löskabel eller ha större dimmerpack i bågen.

Mvh Thomas

Postat: tis 09 okt 2007, 14:16
av David Hugoson
LED-kannor kanske kan vara något?

Postat: tis 09 okt 2007, 14:40
av Jonas Larsson
Den produkt som jag kommer att tänka på är väl NEXT D-Light som är en 1-kanals dimmer, 6 eller 12 A versioner.

En 32A 3-fas måste du ju ändå dra upp, så frågan är om du behöver kunna styra varje lampa individuellt, annars kanske det går att få tag på en riktigt kraftfull 3-kanals dimmer som du kan ha i kulisserna och mata alla spottar med, men så kraftfulla finns kanske inte när jag tänker efter...

Postat: tis 09 okt 2007, 16:49
av Jakob Carlsson
Om du sätter dimmers där uppe så får du dra upp ström antingen som enfas i ett antal kablar eller som en trefas, kan man då inte dra upp en 6-kanals multi från en större dimmer som står utanför scenen?

Postat: tis 09 okt 2007, 18:36
av Jonas Larsson
Låter ju som den smidigaste och billigaste lösningen, fast det får nog bli 2 st 6-kanals multis för att klara belastningen, om man nu ska använda sig av vanlig socca kabel på 1.5 mm2.

Flummade iväg lite i mitt förra inlägg, men hur du än gör så måste du ha upp någon form av ström till kannorna, om det är igenom en 3-fas kabel eller två soccor kanske inte spelar så stor roll? Estetiskt ser det nog snyggare ut än att ha en massa små dimmers sittandes uppe bland kannorna, och dessutom blir det nog billigare om du redan har tillgång till en "vanlig" dimmer och lite multikabel.

Postat: tis 09 okt 2007, 21:09
av Jonathan Olsson
Om det duger hade jag satsat på LED, eventuellt med vita dioder om det ska vara vitt ljus. Du klarar dig med en vanlig tunn strömkabel och dmx, alternativt trådlös dmx till bågen.

Postat: tis 09 okt 2007, 21:21
av Per Clementz
Själv skulle jag nog satsa på en snygg kabeldragning och använda mig av multikabel (socca). 3 st socca ger 18 linjer.
Om du använder skruvanslutningar eller kabelskarvar istället för kontakter kontaktuttag så kan du gömma kabeln i din konstruktion helt.

Postat: tis 09 okt 2007, 21:47
av Jonathan Olsson
Tror problemet är att få kablarna till den "svävande" bågen utan att de syns för mycket.

Postat: ons 10 okt 2007, 07:56
av Thomas Nilsson
LED hade ju varit att föredra.. Men eftersom detta ska användas med vanliga strålkastare och ljussättare m.m. är känsliga för rätt färgtemperaturer m.m. så funkar dessvärre inte LED varianten. (Även om den hade varit att föredra). Att varje lampa ska vara singlad är också ett problem. Men fått lite input och idéer.. Nu ska jag sätta mig ned med ljussättaren och lägga fram förslagen.
Tack för tipsen och hjälpen.
/Thomas