Sida 1 av 2
JÄTTESTOR bild
Postat: ons 19 nov 2008, 13:38
av Tobias Norrfors
Ponera att jag med hjälp av två projektorer skulle vilja belysa en ishockeyplan som mäter ca 30x60 meter i en nästintill kolsvart miljö. Med belysa menar jag projicera en film.
Vad skulle jag behöva för projektor?
Postat: ons 19 nov 2008, 14:17
av Nicke Löfgren
Barcon har väl det mesta

Postat: ons 19 nov 2008, 14:38
av Nalle Vikström
hur högt upp i taket kan du komma?
60x33,75 är ett 16x9 format som fungerar till dig, men om du ska göra detta med en enkel projektor (med 0,8 optik) så behöver du vara minst 48m ovanför isen, och precis i mitten av det hela.
Om du ska "dela upp" bilden på flera projektorer så kan det vara lite svårt att få en snygg blend, och detta kräver lite av användare och av mjukvara/hårdvara.
Så vad har du för förutsättningar?
/Nalle
Postat: ons 19 nov 2008, 14:55
av Tobias Norrfors
Björn...din gamle räv

Long time no seen.
Jag kan inte sätta en projektor i mitten eftersom det sitter en fet mediakub i vägen. Jag pratade med en av Anaheim Mighty Ducks producenter och han sa att de körde med två projektorer, vilket jag tycker verkar rimligt. Några 48 meter finns heller inte, utan vi snackar kanske ca 20.
http://www.youtube.com/watch?v=pg4wNZej ... re=related
Han gav förslag på en projektor som de använde, men med en prislapp på ca 1 miljon/st tänkte jag att det kanske finns något liiiite billigare.
Postat: ons 19 nov 2008, 15:17
av Nalle Vikström
hehe... gamle räv var då rätt i alla fall
med 20m i takhöjd kan du komma upp i en bild på 25 x 18,75m med en 0,8 optik. Så du kan projicera totalt 50x18,75m med två projjar.
Två schyssta Barcos (minimum 10.000 ANSI när du ska upp i den storleken, skulle nog rekommendera kring 20.000 ANSI) kostar ca. 500.000 totalt med optiker, flygramar, glödlampor osv. Så behöver du bara något att spela upp från, Pandora mediaserver eller liknande.
Du skulle även kunna kolla på en Braco / highend DML-1200 eller DL-3 så får du lite andra effekter du kan använda dig av (lite eldflammor runt målet när pucken går in, reklam videos i pausmomenterna osv osv.)
Hoppas det hjälper

Postat: ons 19 nov 2008, 15:43
av Tobias Norrfors
Kollade lite på Barco FLM HD14 nu och den skulle kanske fungera. Det är ju lite overkill att den klarar 1080p dock.
Med 0,8 optik verkar den klara av att ge ca 30x17 meter projektionsyta på 21 meters avstånd. Helt okej!
MEN...vi snackar fortfarande ca 1,5 miljon för 2 st projektorer + ngn typ av mediaserver. Jag tror jag får öva på mina försäljningsargument innan jag lägger fram det förslaget

Postat: ons 19 nov 2008, 15:52
av Thomas Nilsson
Hej.
Mitt tips är att prata med Abstract (
http://www.abstract.se) i Sthlm om projektorer. De har bra kunskap och en hel del stora projaroch olika linser. Där finns också möjligheten att hyra eventuell pandorasbox så man får snygga övergångar mellan två eller flera projar..
/Thomas
Postat: ons 19 nov 2008, 16:14
av Tobias Norrfors
Tack för tipset Thomas!
Postat: tor 20 nov 2008, 09:15
av Mats Leijonhufvud
Om du använder projektorer från Barco så behöver du ingen extra hårdvara eller mjukvara för att göra en snygg soft-edge blend. Det finns inbyggt i projektorerna.
Val av uppspelningskälla är viktigare i detta läget så du får rätt upplösning att mata projektorerna med.
Ett budgetförslag på projektorer kan vara Sanyos senaste LCD-maskin på 15000 ANSI Lumen. Endast XGA upplöst men det kan nog funka i detta läget. Var bara beredd på att stoppa undan pengar för att byta LCD-paneler och polarisationsfilter efter ett år.
Eller så går du halva vägen och köper CLM R10+ från Barco. Det är deras Sanyo dödare. Jättefin bild och mycket ljus, 10000 ANSI Lumen och SXGA+ upplösning. 1-chips DLP. Det är samma maskin som sitter Barco DML-1200 moving light/proj.
Postat: tor 20 nov 2008, 10:04
av Tobias Norrfors
Nu börjar vi prata en helt annan prisklass, 20-25k dollar, vilket troligtvis är betydligt mer genomförbart. Frågan är om 10000 ansi räcker för att belysa en yta på 15x30 meter? Lokalen kommer iofs vara helt nersläckt när projektorerna ska användas.
Mats, du pratar om livslängden på Sanyon. Gäller det även en projektor som ska användas max 35 x 10 min per år? Hur tror du att en LCD-panel klarar "kylan" som är i en ishall (dvs som lägst ca +10 C)?
Postat: tor 20 nov 2008, 10:10
av Mats Leijonhufvud
Tobias, jag pratar om livlängden på LCD-paneler generellt. De slits betydligt mer än en DLP. De är också billigare.
Kolla med Sanyo direkt om vad de rekommenderar för omgivningstemperatur för sina produkter.
Är du bara ute efter ljusstyrkan så ger Sanyo mest för pengarna. Är du ute efter bildkvalitet ihop med upplösning och smarta funktioner så är Barco ditt val. Ligger du någonstans mittemellan kan Panasonic vara ett bra alternativ. De gör robusta och bra DLP-projektorer men ligger inte i Barcos klass.
Postat: tor 20 nov 2008, 10:18
av Tobias Norrfors
I grund och botten handlar det väl mest om ljusstyrka. Materialet som ska visas är inget Planet Earth-material (dvs välproducerat och detaljrikt) och eftersom "projektionsduken" är en is med lite reklam på så lär det knappast gå att få ngn finfin bild ändå.
Dessutom handlar det alltså om några ynka minuter per gång, ca 30 ggr per år. Att inhandla utrustning för 400.000 är därför enklare att motivera än något som kostar upp mot 1,5 miljon.
Postat: tor 20 nov 2008, 13:19
av Toiva Savolainen
Nicke:
Hur tror du att din Nec WT600 skulle sköta jobbet?
Den är troligen för svag, men när det gäller att få stor bild på kort avstånd.
Postat: tor 20 nov 2008, 23:14
av Sebastian Silvén
Är det någon som vet vad som körs på "Stjärnor på Is" där ser man ju också lite grafik snurra

Postat: fre 21 nov 2008, 07:52
av Tobias Norrfors
Vi åkte med Liberty of the Seas i våras och de körde med 2 st High End DL.2 i sin isarena. De hade dock inte speciellt högt i tak så de kunde ej fylla upp hela isen med video, men snyggt var det ändå.
Postat: mån 24 nov 2008, 10:13
av Jörgen Börling
Det är vi på Massteknik som gör projektorlösningen. Det är 3 Barco R12 med 0,8 lins och spegel. Ingen överbländning alls. Bilden kommer från en Hipotizer där vi har samma utgång till alla 3 projjarna. Bilderna ligger kant i kant. Pelle Larsson på LightLand äger och kör hippon.
Postat: mån 24 nov 2008, 10:55
av Mats Leijonhufvud
Om ni tittade noga i fredgas så syntes själva Hippotizerdatorn i bakgrunden i en av påorna innan reklam!
Postat: mån 24 nov 2008, 12:44
av Leif Baltazars
Mats, du pratar om livslängden på Sanyon. Gäller det även en projektor som ska användas max 35 x 10 min per år? Hur tror du att en LCD-panel klarar "kylan" som är i en ishall (dvs som lägst ca +10 C)?
Om projektorn sitter uppe i taket så är det väl gansla mycket varmare där än i övriga nivåer i hallen?
Postat: mån 24 nov 2008, 12:52
av Mats Leijonhufvud
Kanske, förmodligen, ingen aning, hurså?
Vart vill du komma?
Postat: tis 25 nov 2008, 14:05
av Måns Nilsson
Det är varmare under taket, men fortfarande rätt elakt, och det varierar mycket, beroende på om det är träning, match, tomt, service, sommar, is/betong, osv. Ishallar är elak++ miljö för installerad utrustning. Nästan som utomhus, värre ändå ibland, på grund av fukten.