Sida 1 av 1
In-/uppspelning från mobiltelefon
Postat: fre 07 sep 2007, 16:34
av Björn Lundin
Hejsan!
Vad finns det för prylar för in- och uppspelning av mobiltelefonsamtal? Mina sökkunskaper verkar inte vara de bästa, för hittar typ inget alls.
Kanske går att modifiera ett handfree eller liknande, men tycker det borde finnas färdiga grejor för sånt.
Postat: fre 07 sep 2007, 16:40
av Eric Hising
Kanske kan vara något?
JK Audio - Daptor Three
På IBC i Amsterdam kommer JK Audio att visa Daptor Three som efter NAB 2007 i april i år tilldelades en Pick Hit Award av Radio Magazine.
Med Daptor Three från JK Audio går det att ta emot eller sända ljud via en mobiltelefon eller en bärbar dator med Bluetooth anslutning. Via ett enkelt knapptryck försöker Daptor Three först att ansluta sig i ”hands free” mode till en mobiltelefon, misslyckas detta övergår den till att söka efter övriga Bluetooth anslutningar.
Liksom föregångaren Daptor Two har denna nya version balanserade och obalanserade anslutningar för ljudet.
Pris 3 735 kr + moms
Svensk distributör: POL teknik AB, Särholmen,
www.polteknik.se
Monter IBC: 11.701 JK Audio (ihop med Vortex Communications Ltd)
Postat: fre 07 sep 2007, 19:11
av Björn Lundin
Knåpade ihop en tillfällig lösning innan.. Arrangören ringde i eftermiddags och efterfrågade detta till i morgon bitti, lite väl optimistiska kanske. Men det verkar lösa sej. Tog ett handsfree och modifierade det litegrann, så nu kör jag xlr via linebox. Funkar skapligt. Hoppas det håller under gig också, Lena Ph ska tydligen va i andra änden.

Postat: fre 07 sep 2007, 19:49
av David Wennberg
Björn Petersson skrev:Hoppas det håller under gig också

Postat: lör 08 sep 2007, 12:47
av Björn Lundin
Jodå, det gick alldeles utmärkt!
Postat: tis 11 nov 2008, 11:00
av Krister Uddén
Tar upp denn atråd igen,
Någon som testat JK Audio s burkar?
Tänkte på den "nya" Bluepack?
Verkar ju billigare än att hyra HF länk.
Och ljudkvalitén på att använda en vanlig headset till mobilen är ju inte så rolig.
/Krister