Sida 1 av 1

Tips på Cd och Mixer

Postat: mån 29 aug 2005, 18:28
av Johnny Andersson
Goddag! Längesedan man skrev något vettigt här.

Är lite sugen på att ta upp mitt Dj'ande lite ordentligt nu, så är ute efter lite tips på utrustning som man kan ha kul med hemma och ändå känna att man får lite kontroll över det hela igen och har utrustning som är inte är helt skit, så utrustning som IMG och Gemini och liknande är redan bortglömt.

Har inte heller så stor koll på Begagnatmarknaden av DJ-utrustning så lite tips på vad för fynd man kan hitta vore bra, vad jag är ute efter är Mixerbord och Tabletop CDspelare. Känns som man har mer kontroll med Tabletop än med dubbelcd, allt känns så plottrigt på dubbelcd'n.

Postat: mån 29 aug 2005, 18:53
av Mikael Heurlin
Har sett många som säljer kompletta pioneer anläggningar bla. DJM-300 + 2st CDJ-100.

Postat: mån 29 aug 2005, 21:02
av Hasse Queisser
Jag är ingen DJ, så funktionerna får någon annan svara på, men CDJ100 är den CD som vi genom alla år haft absolut minst problem med. Enda gången de varit inne på service är när någon bjudit dem på en drink.

Postat: mån 29 aug 2005, 21:25
av Mikael Heurlin
Har också hört väldigt lite strul runt den så den tror jag är väldigt stabil. Den är ju ganska basic, den har 3 effekter så man kan leka lite med musiken.

Postat: tis 30 aug 2005, 09:23
av Johnny Andersson
Okej, för det är den spelaren som är mest intressant just nu. Som mixer letar jag lite också efter men det lutar mot en Pioneer där med, antagligen 500an då den har lite mer funktioner än 300an tycker jag.

Postat: tis 30 aug 2005, 11:14
av Hasse Queisser
Exodus skrev:Som mixer letar jag lite också efter men det lutar mot en Pioneer där med, antagligen 500an då den har lite mer funktioner än 300an tycker jag.
Där har jag tyvärr motsatta erfarenheten mot CD-spelaren. 500:an låter illa, effektdelen brummar och skiten pajar lätt och blir dyr att laga.

Postat: tis 30 aug 2005, 15:39
av Mikael Heurlin
Jag har en 500 som funkat klockrent en så länge. tycker inte effektdelen brummar anmärkningsvärt men beror ju på vilka gränser man har själv för den delen. Tycker 500an e väldigt bra eftersom de finns lite mer än bara mixdelen som på 300an.

Postat: tis 30 aug 2005, 16:08
av Hasse Queisser
Det kanske är jag som är lite skadad av att vara uthyrare. Är det bara en person som hanterar grejerna så håller det ju bättre.

Däremot vidhåller jag att den inte låter särskilt bra. Där ligger Vestax, Rane, A&H m.fl mycket bättre till.

Postat: tis 30 aug 2005, 21:34
av Johnny Andersson
Jag kan mycket väl hålla med om att det finns helt klart bättre grejer än 500an, men kruxet är att den ligger ganska bra till för ekonomin just nu, inte så fasligt många tusenlappar för en 500a. Vestax, Rane och A&H kan jag tänka mig att man får pröjsa lite mer för begagnat, men visst, det håller ju antagligen längre också.

Har inte haft några större problem med 500an när jag spelat på den iallafall, men det beror ju på hur den klarar av att vara ute varenda helg och i veckorna med, det sliter ju på grejerna och vissa prylar klarar ju inte av det slitaget, den jag spelat på är ute ibland men inte varje vecka så den har väl inte riktigt fått det slitaget ännu.

Postat: tis 30 aug 2005, 21:36
av Johan Rex
Exodus:

jag har ju fått för mig att jag vill ha 600an, så vi kanske ska göra en deal nåndag? :)

Postat: ons 31 aug 2005, 14:22
av Johnny Andersson
DJR: ;P, det tycker du va :), vi får la se, ska räkna pengar lite nu, kanske inte blir än på ett tag, men tänkte kolla efter lite vad som rekommenderades :)