Sida 1 av 1

Uttagsboxar m.m

Postat: tis 09 dec 2008, 16:45
av David Klämberg
Ljusprofilen har släppt en fräsch serie med uttagsboxar för kraft/dimmer. I den nya "Hexi"-serien finns finurliga saker såsom uttagsbox för ACL, seriekopplad socca-split, uttagslister för backineström m.m. En annan genomtänkt detalj är att alla produkter numera går att få med camlockfästen för hakfästet. Jippii!!

http://www.ljusprofilen.se/downloads/Pr ... 2008-2.pdf

Postat: ons 10 dec 2008, 14:57
av Krister Hedgren
Du har inga pris uppgifter att bjuda på också? :)

Postat: ons 10 dec 2008, 15:09
av Jonas Larsson
Tycker man det är för jobbigt att gå till www.ljusprofilen.se och ladda ner deras prislista där kan man ju klicka på http://www.ljusprofilen.se/downloads/Pr ... 2008-2.pdf

Tycker det är lite väl ofta som folk inte bemödar sig att ta reda på lättillgänglig information själva utan måste fråga hela tiden, ta nu inte detta som kritik mot bara dig Krister!

Postat: ons 10 dec 2008, 21:47
av David Klämberg
Jonas: Mobiltelefonernas fördärv... Folk ringer först och tänker inte alls.

Postat: ons 10 dec 2008, 22:17
av Krister Hedgren
Det är ingen fara Jonas, var lite lat utav mig när jag skrev frågan bara...

Re: Uttagsboxar m.m

Postat: tor 11 dec 2008, 20:41
av Gustaf Tydén
David Klämberg skrev: En annan genomtänkt detalj är att alla produkter numera går att få med camlockfästen för hakfästet. Jippii!!
Vad är det för något?
Camlock har inte mycket med hakfästen att göra i min värld.
Men SÅG har ju oxå flera betydelser...:D

Postat: tor 11 dec 2008, 21:32
av David Klämberg
Kvartsvarvsfäste, snabbfäste... Kärt barn har många namn.

Postat: tor 11 dec 2008, 22:50
av Per Johanson
David: Om du använder Camlock i denna värld som ett namn på ett snabbfäste tror jag du kommer att vara rätt ensam.

Camlock är en det man använder om inte 125A räcker till, om man inte använder Powerlock.

Postat: lör 13 dec 2008, 13:55
av Ulf Brynte
Med risk för att verka skitgammal så var det faktiskt ganska vanligt med camlock fästen i truss på 80-talet. Thomas 45x30 GP truss fanns med camlock kopplingar. Men så småningom byttes det ut till bult och mutter. Vilket man nog måste säga var betydligt säkrare.
Sen finns det faktiskt andra kontakter från camlock än bara 250amp. I Avolites gamla enfasmatade dimmerpackar sitter 32amp camlock anslutningar. Men även vad det gäller camlocks kontakter så måste jag ju säga att det är skönt att dom inte längre används. Powerlock är ju betydligt säkrare.

/Uffe

Postat: lör 13 dec 2008, 18:09
av Per Johanson
Men Uffe, du är ju skitgammal... om rätt många år.

Det var den där trossen som hade snabblås invändigt, eller hur? Rören satt liksom inte ihop utan det var typ plattjärn i ändarna som man drog ihop. Och det passade sisådär för det mesta. Kanske var så på all Thomas tross förresten?

Som jag minns det så kallde de som hade sån tross i min del av världen det för quick lock, men det kanske var fel namn eller så minns jag fel. Det var inte igår.

Postat: tis 16 dec 2008, 21:16
av Ulf Brynte
Tack för det Per, tror jag....
Fast jag är jättenöjd med att vara "skitgammal" så länge jag får behålla epitetet "rookie" här på forumet. :-)

Den trussen från Thomas som kallas General Purpose har "plattor" i ändarna och bultas ihop. Och "förr" så fanns den med camlock kopplingar. Det kallades säker för quick lock av en del, men så vitt jag vet så var de av märket camlock.

Postat: ons 17 dec 2008, 12:01
av Leif Baltazars
Som XLR kontakter då? Som får heta Canon!

Postat: ons 17 dec 2008, 15:22
av Per Johanson
Ja, det är väl inte så konstigt eftersom det var Canon som uppfann den?

Postat: ons 17 dec 2008, 17:52
av Leif Baltazars
Per: Poängterade bara att tillverkarnamnet ibland kan bli det som folk uppfattar som namnet på prylen. (I detta fall Canon) :-)

Postat: ons 17 dec 2008, 19:05
av Per Johanson
Ja att ett varumärke blir generiskt är ju ett känt problem för rätt många framgångrika produkter.

Fast att någon kallar XLR för Canon är väl inte direkt vanligt eller?

Postat: ons 17 dec 2008, 22:35
av Leif Baltazars
Jodå... mina kunder som mestadeles är glada amatörer kalar XLR för Canon. Tele kontakter heter Phono. RCA/Phono heter Japan kontakter. Utgångarna på en mixer kallas ingångar mm mm. Jag klandrar dom inte, men det behövs många frågor för att förse dom med rätt kablar.

Var förresten förbi stadens elektronikspecialist i förra veckan och skulle ha ett par vinklade XLR kontakter. -Så'na där Canon svarade han!