Sida 1 av 2

Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 10:05
av Peter Obbarius
Tjena,

Undrar om nån använder kardborreband till kablar och var man i så fall köper dessa. Pris?
Sist köpte jag från staterna, men det kan vara intressant att veta hur man får tag på dessa i Sverige.
straps.jpg
straps.jpg (24.46 KiB) Visad 9734 gånger

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 11:37
av Jonas Larsson
Jag har köpt lite ifrån Conrad, men verkar som de har bytt leverantör eller höjt priset ganska rejält, har för mig de var billigare tidigare.

http://shop.conrad.se/websale7/Kardborr ... 2%2fmd5%7d

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 11:49
av Carl Breander
Personligen så hatar jag band på kablar skall va pvc ;)

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 12:00
av Leif Baltazars
Köpte band av DaFreak här på forumet!

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 12:03
av Leif Baltazars
[quote="Carl Breander"]Personligen så hatar jag band på kablar skall va pvc ;)[/quote]

Berätta mer, intresserad av alla lösningar. :roll:

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 13:33
av Martin Johansson
hehe.. jag är totalhatare av PVC på kablar och här är det totalförbud!

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 13:44
av Nicke Löfgren
Jag har ett 100tal av den sorten hemma !

Från 15cmlång 1,3cm-2cm bred, bra till mickabel
En kraftigare 30cm lång 2-3cm bred, bra till skarvkabel


Pris är jag lite osäker på. den kraftiga ca 6-7kr/st

Kan fixa bilder senare med kameran

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 15:31
av Magnus Lindgren
Föredrar väl snarare att antingen köra lösa Arnoremmar eller eltejp om så behövs... Visst, lite mer logistik, men inte lika störande som att ha en rem ivägen...

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 18:56
av Lars Magnus Johansson
Ja ni boys......PVC i all ära men är det inte slöseri med jordens resurser ? Så mycket skräp det blir i onödan. Jag blir så förbannad på PVC under dojan

Kardborre på tunna kablar ( läs mik-kabel ) är bara irriterande. Knyt en knut vettja. Kom inte och tjafsa om att kabeln går sönder av knutarna. Köp rätt kabel så håller dem.

L

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 19:26
av Magnus Lindgren
Till mickkabel kan man ju använda sånna där små gulliga kabelclips (som har en tendens att försvinna)... Men man slipper fula knutar på kabeln.

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 19:30
av Martin Johansson
ang. fula knutar så e de ju bara o alltid knyta i hanen... oftast så syns ju inte han-sidan.

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 19:37
av Lars Magnus Johansson
Exakt !

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 19:41
av Magnus Lindgren
Precis... Men är man pedant vill man att hela kabeln är snygg ;)

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 20:43
av Niklas Elste
eljo har kardborre till vissa instalationsmatreal dom är skit bra annars så har
http://www.schulz-kabel.de/shop/index.p ... tener.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 21:20
av Viking Grandin
Japp, det stämmer att vi också har kardborreband i vårt sortiment. Vi använder dem framförallt till vårt eget kablage, men har även sålt vidare en del till snälla kollegor. Banden har visat sig vara mycket tåliga, eller vad säger du Leif?

13 mm breda, 20 mm vid huvudet. 200 mm långa. Levereras på rulle á 50 st. Pris 342 kr + moms. Finns i lager.

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 21:57
av Nicke Löfgren
IMG_6714.JPG

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 22:29
av Peter Obbarius
Tackar för svaren.
Har inget akut behov just idag, men nu vet jag i alla fall var man kan få tag på dessa i Sverige.

Re: Kardborreband

Postat: ons 15 apr 2009, 22:51
av Niklas Elste
http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... d=82952185" onclick="window.open(this.href);return false;

http://www.clasohlson.se/Product/Produc ... d=54177414" onclick="window.open(this.href);return false;

Re: Kardborreband

Postat: tor 16 apr 2009, 04:03
av Leif Baltazars
Clas Ohlson i all ära, men deras kardborrband sitter inte kvar på kabeln när dom är öppnade. Hade sådana ett tag på uthyrningen. Var tvungen att sätta fast dom med buntband för att kunderna inte skulle "slarva" bort dom. Nickes och DaFreaks modell är kanon, i alla fall för min del. Uthyrningskablarna kommer tillbaka snyggt och prydligt i ringar om en och en. I värsta fall är dom lindade i ring, ihopklämda på mitten med buntbandet lindat där, men fortfarande ihoplindade!!!! Inte nervräkta i en kabellåda som ett spaghettikok. Ingen av mina 50 st har gått sönder. Fortfarande sitter dom väldigt bra i karborrefästningen. Skulle gärna vilja ha tag på någon storlek större för t ex 10, 15, 20 meters 3 x 1,5 mm2 och liknande kablage.

Kan ju förstå er som råddar egna prylar att det kanske är lite overkill med band på kablarna.

En annan smart lösning som jag sett med mikrofonkablar var att koppla ihop dessa XLR-XLR och veva upp dom på kabeltrumma vartefter i en enda lång kabel. Lätt att använda när man kopplar upp PA:t. Alla kablar är utan "skruvar". Är kablarna "vända åt rätt håll" på trumman är det bara att ställa den och mickväskan vid stageboxen och dra ut kablarna till respektive stativ. Detta förutsätter naturligtvis att man använder kablar av samma längd.

Re: Kardborreband

Postat: tor 16 apr 2009, 07:29
av Per Johanson
Men bara en människa kan veva ut/in kabel åt gången.