Sida 1 av 1

Cat5-multi

Postat: tor 19 okt 2006, 19:42
av Hasse Queisser
Tjipp,

Fick idén att fråga här när Gustaf frågade om DMX-multi, men jag ville inte kludda ner den tråden.

Är det någon som har sett kabel med mer än en Cat5(e) lina i, kanske t.o.m tillsammans med ström och/eller ett eller flera vanliga audiopar?

Kravet är att det är krallig kabel för hårt mobilt bruk, inte installationskabel. Tänker mig att använda den till digital ljudtransport via cobranet eller ethernet, samt då eventuellt kräm och/eller ett par quick and dirty analoga linor (typ till intercom eller liknande).

Postat: tor 19 okt 2006, 21:06
av Magnus Söderman
hmmm . . .. verkar inte så än..

det verkar som 2 st Cordial CCAT5 eller Links LK ETN , elkabel en 4-pars bar å ha en kanna, en bra kabelvinda, A show on hands, och en massa eltejp är det som gäller

Postat: fre 20 okt 2006, 08:39
av Calle Brattberg
De multis vi kör som innehåller CAT5 består av 2 st CAT5 samt 2 st EKK för ström samt 2 st mickabel för headset. Det är alla lösa kablar som sedan tejpats ihop med vanlig eltape. Jag tycker det är ganska smidigt att tejpa ihop flera kablar då det är lätt att byta ut en om det skulle bli något problem med någon del av din multi. Har man en "färdig" krympt kabel blir detta lite svårare.

Problemet blir ju också att man inte kan köra 100mbit längre än 92 meter, sen KAN det bli spök med ekon och annat i kabeln. Lösningen på detta heter fiber, och är ännu så länge dyrt.

Postat: sön 05 nov 2006, 15:06
av Per Johanson
Du Brattberg, är du helt säker på att du använder enkardelig installationskabel för ström? Den är _väldigt_ osmidig att hålla på med.

Postat: sön 05 nov 2006, 16:17
av Calle Brattberg
Hej Per, Nej, Det är inte EKK installationskabel jag menade, utan Enkelkabel, rev, skarvsladd, klentafs, kärt barn har många namn...