Ad blocker detected: Our website is made possible by displaying online advertisements to our visitors. Please consider supporting us by disabling your ad blocker on our website.
Hur gör man en bra ljusshow på gig i kulturbyggnader där man inte får stänga av brandlarmet och därmed inte kan använda rök? Det är mer regel än undantag att man får restriktioner och måste be om specialtillstånd för att ryka lite.
Stöter på det emellanåt. Har gjort ett par mobila discon där det vart absolut stopp när det gällde att lösa så det går att använda rök. Hur som helst har jag löst det genom att ljussätta efter omständigheterna.
Fick förklarat för mej vid ett tillfälle att skulle det hända något så fanns det en reservation från försäkringsbolaget för just brandlarmet etc. (försäkringen vid brand skulle drabbas negativt)
Många kommunala lokaler har oxo automat larm! Jag har varit med om att man kan tala med vederbörande vaktmästare samt brandkåren så brukar det lösa sig!
Jag har fått förklarat för mig att rökdeckarna känner av värme så dom behöver inte larma.
Skulle dom det ändå så har ansvarig och brandkåren telefonkontakt!
Nu kanske detta gäller vid större "seriösa" arrangemang inte ungdomsdiscon.
Men här i vår kommun har det aldrig varit något problem.
Annars testa å kör med haze å i måtliga mängder
Senast redigerad av 1 Nicke Löfgren, redigerad totalt 0 gånger.
Presentation: Startade upp och driver ljudoljus.net. Kontakta gärna mig om ni har frågor och funderingar så försöker jag hjälpa till. Hoppas ni ska trivs på forumet!
Vad jag vet så är ett av villkoren för att få stänga av brandlarmet att man har en ansvarig brandvakt på plats under hela arrangemanget, denna ska vara utbildad av brandförsvaret.
Det finns många olika typer av rökdetektorer, de som känner av rök, rökgaser, värme, de som "ser" flammor etc. Det är mao ganska svårt att veta vad det är för typ av detektor som sitter på plats.
Kan/får man inte stänga av brandlarmet så skulle iaf inte jag våga chansa med en hazer heller.
Och även om rökdeckarna i lokalen är avstängda kan det ev finnas deckare i ventilationen. Det fick RoyalDisco erfara när de rökfyllde en lokal i vårt kårhus precis innan nobelefterköret skulle dra igång.
Chansa inte med hazer eller " bara lite " rök . Har gjort det några gånger
och alltid fått samma resultat . Greger och hans grabbar kommer och hälsar på ....
Har man dessutom riktig otur finns det sprinklersystem och då är man riktigt torsk .... Har som tur är inte råkat ut för det .
Ta som rutin att redan vid bokningstillfället kolla upp hur det är med rökmöjligheterna . Då blir det lättare att få vaktmästare eller annan
person med koll på hur rökdeckare osv funkar att kunna hjälpa till .
Att få tag i dessa 5 min innan gig kl 22.00 en lördag brukar vara kört .
Det är sällan det är helt omöjligt att kunna fixa så att man kan köra med rök om man har god framförhållning .
Patrik Nystrand skrev:
Har man dessutom riktig otur finns det sprinklersystem och då är man riktigt torsk .... Har som tur är inte råkat ut för det .
.
Du kommer heller ALDRIG råka ut för det heller om du andvänder rök!
Sprinkler system "styrs" av värme! En liten "sprängladdning" ska utlösas för att dom ska gå igång.
Presentation: Jag är 43 år och har varit i denna galna och roliga bransch sen 1990. Började min bana som ljud- och ljustekniker på Liseberg, Lisebergsteatern 1996-1999. Säljare på Primetec 1999-2015, det blev Mediatec 2009 i fusion med dåvarande Massteknik. Arbetat med fasta installationer sen 2006 och nu sen 2014 återfinns jag på DAV Partner AB, granne med Scandinavian Photo i Mölndal.
Gillar komplexa systemlösningar med integration av ljus, ljud, bild och styrteknik.
Det finns olika typer av branddeckare; de som reagerar på värme, de som reagerar på rökpartiklar och såna som reagerar på både rök och värme. Till den sistnämnda finns också vidareutvecklade system som även mäter värmeutveckling över tiden! Svårt att se på utsidan vilken deckare det är som sitter i taket. Är ni osäkra så strunta i röken. Låt annars kunden ta ansvaret för att stänga av brandlarmet. Det är ju ändå deras gig.
"Those are my principles. If you don't like them I have others"
När man inte får köra rök brukar jag fösöka att anspela mer på lokalen göra snygga färgspel på väggarna mm.
Brukar även skära ner på spottarna kanske bara ha 2 st att proja på väggen med men ta med fler washar.
Med vanliga kannor kan man göra ganska mycket utan rök. Men en scanner? Är det lönt att ens ta med den (om man inte har någon fond eller logga att projicera gobon på förstås)?
På bilderna i första inlägget har jag en silverfärgad logga där jag använder en scanner som färgväxlar regelbundet, blir rätt coolt. Det har jag även gjort på ett gig utan rök. Är det någon som har fler bra idéer? Jag är nybörjare på sånt här.
Min ljusrigg består av 2 st 250 W scanners, 6 LED-kannor PAR-56 med fri RGB, 8 korta PAR-56 300W och 4 långa PAR-56 med 500W, samt valfria färgfilter till PAR-kannorna. Plus 2 dimmers med 4x5A och ett enkelt DMX-bord som styr det hela via förprogrammerade scener. Rubbet köpt billigt på Thomann.
I detta fall med BO K. så vet dom inte varför det har hänt. dom skall utreda det.
Enligt källor så är det "omöjligt" att det ska hända med en rökmaskin
I detta fall med BO K. så vet dom inte varför det har hänt. dom skall utreda det.
Enligt källor så är det "omöjligt" att det ska hända med en rökmaskin
Sant... Vanliga sprinklers reagerar inte på rök utan värme... Sen vet man ju inte om Vara Konserthus har sitt sprinklersystem kopplat till deras brandlarm... Deras brandlarm har ju inte fungerat som det ska tidigare så.
Ja det råder ju rätt många olika teorier om vad det var som hände, min är som följer.
Deras sprinklersystem är kopplat till brandlarmet men var programmerat att endast lösa ut om 2 detektorer löste samtidigt, samt den vanliga värme utlösningen.
Under dagen hade dom problem med brandlarmet och testade en massa konstigheter, bland annan att utlösa det genom att knäcka ett glas i en larmdosa och utlösa larmet.Varpå dom inte ersatte glaset i den dosan.
Efter detta så fick dom ingen riktig klarhet i vad felet var utan den ansvarige för larmet på plats sa "the famouse last words"
-Skit i det vi tar det imorn, jag måste med ett tåg.!!!
DOH...
Det ska dock tilläggas att ingen av teknikerna i huset gjorde något som jag kunde se var fel, ansvaret ligger enligt min mening på larminstallatören.
Det sitter en frånkopplings timer på scenen, där det var ungefär 4 timmar kvar på tiden när larmet gick.!
Men någonstans på slätten där nere sitter det ju en snubbe med en riktigt stor dumstrut, jag hade tyvärr aldrig nöjet att få träffa honom.!!
Det var inte speciellt mycket rök och definitivt ingen öppen låga då larmet gick
Vänligen