Sida 1 av 2

12" vs 15" mids

Postat: lör 11 apr 2009, 21:28
av Henrik Källsson
Hej,
Hur står sig en 12" högtalare i mid jämnfört en 15".
läste nånstans att man behöver inte 15" i mid längre för utvecklingen har gått så lång framåt så 12" ska klara av samma ljudvolym.
Finns det kvaliteter man inte kan få med en 12"s som man får med 15"

Hur är det med den gamla standard riggen dubbel 15" o 2" driver.
Börjar den bli gammalmodig?
Räcker det med 12" där?

Jag tänkte mest i "disco" sammanhang, o då inte i trubadur eller fylle top40 disko utan mer elektronisk musik, när publiken är lite mer kräsen när det kommer till ljudtryck.

Många kör ju med line array och de brukar ju vara max 10-12 tums.

Jag hade tänkt att köra 2 dubbel 18 som sub, ev 2 dubbel 15.

Vad har du för rigg och vad upplever du för positiva / negativ egenskaper med den?
Vad har ni för tankar om detta?

Re: 12" vs 15" mids

Postat: sön 12 apr 2009, 00:48
av Niklas Elste
12 vs 15
12an spelar snyggare och bättre i mellan registret
möter man sen med 18 så brukar det inte vara nå problem
men det kräver att man delningen rätt

många LA börjar på 6.5" men det finns ännu mindre
jag skulle nog säga att 8-10" låter bäst i ett LA men här även hört fulrange LA lådor som funkar men då har som skälvklart satt dit rätt så stora element typ 15" 3vägs delat antar jag kolla inte så noga på det systemet

PS. vi kör
2x 2*18" eller mer
2x 2*15"* 6,5" 1" + 2x 2*15" 1" vid behov

Re: 12" vs 15" mids

Postat: sön 12 apr 2009, 22:17
av Per Johanson
Vad vill du ha svar på egentligen?

Du får nog ta och berätta övrig bestyckning för att vi ska kunna ge dig ett vettigt svar. Det är väl förhoppningsvis inte bara 12or eller 15 tummare i riggen?

Att generalisera musikstilar är nog lite svårt, har man upplevt t ex Motorhead live ett par gånger så tror jag att du får en lite annan bild av det hela, i alla fall när det gäller ljudtryck.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: mån 13 apr 2009, 10:23
av Henrik Källsson
Per Johanson skrev:Vad vill du ha svar på egentligen?

Du får nog ta och berätta övrig bestyckning för att vi ska kunna ge dig ett vettigt svar. Det är väl förhoppningsvis inte bara 12or eller 15 tummare i riggen?

Att generalisera musikstilar är nog lite svårt, har man upplevt t ex Motorhead live ett par gånger så tror jag att du får en lite annan bild av det hela, i alla fall när det gäller ljudtryck.
Övrig bestyckning skulle vara optimalt för resp 12" och 15".

kallar du Motorhead fylle musik?

Re: 12" vs 15" mids

Postat: mån 13 apr 2009, 12:33
av Per Johanson
Du ska alltså designa lådan enbart efter vad du väljer för mid? Alla andra parametrar är oviktiga och ljudtryck är det enda som räknas? Hur många register ska systemet innehålla?

Jag kallar Motorhead för rock n´roll.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: mån 13 apr 2009, 19:38
av Henrik Källsson
Per Johanson skrev:Du ska alltså designa lådan enbart efter vad du väljer för mid? Alla andra parametrar är oviktiga och ljudtryck är det enda som räknas? Hur många register ska systemet innehålla?

Jag kallar Motorhead för rock n´roll.
Ska inte designa, utan tänkte köpa nått existerande. Har alltid tyckt att dubbel 15 varit det enda rätta, men kanske inte är så.
Hade tänkt 12 eller 15 plus driver, 1 eller 2".

Ska ju låta någorlunda bra, men ljudtryck över skönsång tror ja man kan säga.

>Jag kallar Motorhead för rock n´roll.
Ja med, det är inte så att rock inte ska ha lika mkt ljudtryck som elektronisk musik, bara att en live bas kagge låter annorlunda än producerade bas slag.
Har olika upplösning och ljudbild.

MVH Henrik

Re: 12" vs 15" mids

Postat: mån 13 apr 2009, 21:34
av Per Johanson
130 dB vid 40 Hz är väl 130 dB vid 40 Hz oavsett om det kommer ur en livebastrumma via en mikrofon eller en plastlåda med playknapp på via en DI-box? Eller missförstår jag?

Om jag skulle välja mellen en låda innehållande 12" och 2" och en låda med 15" och 2" väljer jag den första i alla lägen eftersom den normalt sett hanterar röster på ett bättre sätt. Men för dig verkar det vara andra parametrar som styr och då kanske valet blir annorlunda.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: mån 13 apr 2009, 22:00
av Niklas Elste
jag tycker mig tolka att det du är ute och fiskar efter ligger mer i subben en i miden

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 12:48
av Henrik Källsson
Per Johanson skrev:130 dB vid 40 Hz är väl 130 dB vid 40 Hz oavsett om det kommer ur en livebastrumma via en mikrofon eller en plastlåda med playknapp på via en DI-box? Eller missförstår jag?

Om jag skulle välja mellen en låda innehållande 12" och 2" och en låda med 15" och 2" väljer jag den första i alla lägen eftersom den normalt sett hanterar röster på ett bättre sätt. Men för dig verkar det vara andra parametrar som styr och då kanske valet blir annorlunda.
Jo, men ett bas slag innehåller fler frekvenser än enbart en 40 Hz signal.
Tycker du inte Per, att de kan att en baskagge låter annorlunda än en "disko" låt?

Sång utan musik eller sång i en låt?

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 12:57
av Henrik Källsson
Niklas Elste skrev:jag tycker mig tolka att det du är ute och fiskar efter ligger mer i subben en i miden
det med basen var bara exempel

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 13:46
av Per Johanson
Ja alltså bara 40 Hz är troligtvis en sinuston och det är rätt ovanligt även i elektronisk musik. Jag menar att högtalaren bryr sig inte om hur signalen som kommer in har genererats en gång i tiden. Du sa att elektronisk musik har en annorlunda upplösning och ljudbild och då menar jag att högtalaren inte har någon uppfattning om detta, det som händer är att elektrisk signal omvandlas till akustisk. Rätt omvandling av insignal är lika viktig oavsett källa.

A capella sång är relativt ovanligt, givetvis förekommer det men vad som åsyftas är det som är svårast att återge så att hjärnan köper reproduktionen som verklighetstrogen är mänsklig röst därför är röstregistret väldigt.

Du tycks tro att elektronisk musik är svårare att återge än annan musik eller ställer andra krav på utrustningen?

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 13:52
av Mikael Hedman
Jag tänkte mest i "disco" sammanhang, o då inte i trubadur eller fylle top40 disko utan mer elektronisk musik, när publiken är lite mer kräsen när det kommer till ljudtryck.
Låter som du ska ha något som spelar djupa frekvenser!
Många kör ju med line array och de brukar ju vara max 10-12 tums.
Typ 2x10" eller 2x12" i varje låda! Det blir ett gäng i slutändan! Samt att dom flesta kompleterar nog fortfarande upp med yttligare basar!

Själv kör jag 1x18" + 1x15" + 1x10" +1x1" (varje stapel)

2x12" får du nog att gå högre i frekvens så då behöver du nog bara en 1" i toppen, med 2x15" blir det nog en 2" för att komma ner i frekvens.

Så tror att du skulle satsa på det du tänkt, tror det funkar bra för ditt ändamål!
218
215+2"
Köper du nya saker så tål elementen idag en hel del mer effekt än om du köper en 10år gammal rigg, så se till att ha bra på slutstegssidan bara så lär det fungera bra!

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 15:11
av Per Johanson
Mikael: Inte för att vara sån, men det borde väl finnas en anledning till att det inte säljs så där väldigt många fabriksbyggda 2x15"+2" lådor idag. Undrar vilken.

edit: Stavfel.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 17:27
av Anton Stjärnbrandt
är det inte så att vilken högtalare det är (fabrikat, model, dsp-presets osv) är viktigare än vilken sorts element som sitter i?

själv tycker jag lådor med mer än ett mellan-element är jobbigt stora och tunga.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 19:18
av Mikael Hedman
Per Johanson: Tror orsaken är att dom blir för stora, finns i dagsläget mindre lådor som presterar bättre, men eftersom något säger mig att killen inte kommer att köpa ett Nexo eller Meyer system så tror jag 2x15" +2" är betydigt mer relevant! Men det är förståss jag det! ;) Sedan så är det väl så att dom större line-array systemen kör 2x15" eller liknande i toppen (kolla bara på starlights Meyer rigg, mm) så dom säljs nog väldigt mycket av dem fortfarande bara i ett annant utseende och lite annat bestyckat i det högre området! :P

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 19:38
av Per Johanson
Hur mycket dyrare blir det då om man räknar in allt, att en modern rigg tar mindre än hälften så mycket plats i packen och vikten är lika så, högre verkningsgrad gör att färre steg går åt osv. Riggningsmässigt får man upp joxet på rätt ställe så att man kan få det att spela åt rätt håll med en dansbandspinne istället för en GS.

Jag skulle givetvis ha skrivit att det inte säljs speciellt mycket fabriksbyggda point source 2x15"+2", men det trodde jag framgick av diskussionen. Att ens tala om M3D eller V-Dosc i sammanhanget är bara löjligt, det är en lådor som inte har ett skit att göra med de lådor som TS pratar om.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 20:36
av Henrik Källsson
Per Johanson skrev:Du tycks tro att elektronisk musik är svårare att återge än annan musik eller ställer andra krav på utrustningen?
Nej nej, tvärt om, tror att elektronisk musik är lättare att återge då man inte vet hur det låter från början.
Alla vet hur en gitarr låter, man hör direkt om den är förvrängd.

Även om det inte är techno jag ska spela men:
tex en techno låt kan man spela med en högre förvrängning för man vet inte exakt hur den "ska" låta.
En högt komprimerad high-hat låter inte lika fel i en distande högtalare som sång eller gitarrer tex.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 21:01
av Per Johanson
Örat uppfattar distortion på samma sätt oavsett musikstil. Jag förstår inte ditt resonemang.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 23:14
av Henrik Källsson
Per Johanson skrev:Örat uppfattar distortion på samma sätt oavsett musikstil. Jag förstår inte ditt resonemang.
Testa att spela en techno låt med för högvolym,
testa sen med exempelvis en låt med sång o gitarr.

Förstår du nu?

Annars kan du ta tex tex noise-core o sådana skumma stilar när musiken är redan förvrängd innan den ens når processor / slutsteg.

Det finns mer musik än rock, testa att vidga dina vyer lite.

Re: 12" vs 15" mids

Postat: tis 14 apr 2009, 23:50
av Daniel Ravald
Har alltid undrat varför techno låter lite annorlunda. Nu vet jag att det beror på högtalarna 8O, får byta till ett sämre system nästa gång det ska spelas elektroniskt :lol:

Tråden ballade ur för ett bra tag sedan...

För att återgå till topic, så tycker jag att 12" låter bättre. Oftast bättre övergång till drivern. Till slut handlar det om tycke och smak.