Sida 1 av 2
Projektarbete
Postat: tis 13 mar 2007, 14:09
av Anders Brandén
Dags att bestämma sig för hur man ska spendera trean. Vill definitivt göra något med ljud men har inte så mycket idéer, jag vill inte bygga en högtalare (känns som om att det är ett uttjatat ämne), så vad gör man?
Frågar här såklart! Jag hade en ide med att bygga ett hydralstyrt mikrofonstativ, men insåg att det förmodligen skulle bli för svårt.
Är det någon som har gjort ett projektarbete med inriktning ljud och har något tips? Eller någon som har en bra ide?
Postat: tis 13 mar 2007, 16:16
av Niklas Svensson
Hejsan på dig.
Så du har med en smula problem med projektarbetet. Det kommer för mig nästa år, men jag har nog redan bestämt mig för vad jag ska göra.
Kanske fixa en konsert? Eller disco?
Det är ngt som flertalet i min skola har gjort, och det har funkat bra för alla.
Postat: tis 13 mar 2007, 16:24
av David Wennberg
Bygg ett lastbilspackarprogram vetja! Ett program där man kan välja vad man har för typ av transport(er), lägga in items med packnummer, mått och vikt, och sen kan man printa ut märklappar till case, packplan och att programmet packar bilen automatiskt!

Postat: tis 13 mar 2007, 16:27
av Ian Delahorne
Skriv ett bokningssystem som inte suger

Postat: tis 13 mar 2007, 16:45
av Johan Skog
Tjenare! Jag gjorde en BPM-räknare som projektarbete i trean (några år sedan). De var kanon skoj tyckte jag, om man är intresserad av elektronik dvs. Utgick ifrån idén sen byggde jag den till sist. Hoppas du hittar på nåt skoj... Lycka till Anders!
Postat: tis 13 mar 2007, 17:42
av Gustaf Tydén
David Wennberg skrev:Bygg ett lastbilspackarprogram vetja! Ett program där man kan välja vad man har för typ av transport(er), lägga in items med packnummer, mått och vikt, och sen kan man printa ut märklappar till case, packplan och att programmet packar bilen automatiskt!

Lägg till att den räknar ut N-värdet på packningen oxå!
Postat: tis 13 mar 2007, 18:05
av David Wennberg
N-värdet? Hur effektivt man packar menar du?
Postat: tis 13 mar 2007, 18:13
av Christoffer Carpvik
Jag hejjar på David och Ian, bra sånt program för packning och bokning....
Postat: tis 13 mar 2007, 18:24
av Anders Brandén
Niklas: Visst det är rätt kul, men något jag håller på med nu så det känns inte som om det ger så mycket.
david och ians idéer låter helt klart kul!
David: Ska programmet packa? Känns som om det kommer bli en hel del jobb att fixa med robotar som kan lyfta, för jag tror inte att jag kan göra alla grejer virtuella...
ian: Kan du utveckla lite? vad är det som suger me de program som finns idag?
Tack för alla tips, men fortsätt brainstorma!

Postat: tis 13 mar 2007, 19:00
av Per Johanson
David Wennberg skrev:N-värdet? Hur effektivt man packar menar du?
Nä, var tyngdpunkten på lasten ligger i förhållande till axlarna.
Postat: tis 13 mar 2007, 19:04
av Per Johanson
David Wennberg skrev:Bygg ett lastbilspackarprogram vetja! Ett program där man kan välja vad man har för typ av transport(er), lägga in items med packnummer, mått och vikt, och sen kan man printa ut märklappar till case, packplan och att programmet packar bilen automatiskt!

Bra idé!!! Om programmet dessutom kan se till att chaffisen inte kör gruuuusbil till vardags eller har ont i ryggen så är det ännu bättre!
Vad David menar är en program som räknar ut vilka lådor som ska stå var i ditt transport fordon och som genererar dokumentation.
Vad finns på marknaden idag?
Postat: tis 13 mar 2007, 20:45
av David Göransson
Det hade även varit bra om man kan införa någon slags prioritet bland lådorna, så man inte får ut trossen sist och stolen till FOH först...
Postat: tis 13 mar 2007, 20:51
av David Wennberg
Fast, när man lägger in sitt objekt så anger man ju ett värde, som anger hur bråttom det är att saken kommer ut, på samma sätt som att man sätter en vikt som inte är exakt i kilo, utan bara så man vet om det när någonting som man kan packa långt upp eller inte, och om det bör vara i mitten av bilen eller inte. Dessutom skulle man ju kunna skapa ett bibliotek där man har en del standardobjekt, som t.ex. kabelgrisar och en vanlig dubbelarton.
Fast, så jättemycket med ljud har det ju inte att göra...
Postat: tis 13 mar 2007, 20:53
av Filip Boström
Hej!
Går i trean just nu och jag och en kompis hålelr på med ett skitroligt projekt!
Vi bygger varsin kompressor, vilket inte är lika uttjatat som att bygga högtalare misstänker jag.
Kompressorn vi bygger är UREI:s gamla klasscker 1176.
På
www.gyraf.dk finns det komponentlista o allt man behöver inkl. layout för kretskort.
Om det är någon som är intresserad av detta är det bara skicka ett PM så ger jag mer info!
DEt tar itne heller särskilt lång tid. Vi har fått färdig en enhet på ca 30 h. DÅ ska det läggas til att ingen av oss någonsin lött på kretskort, bara kablar mm.
/Filip
Postat: tis 13 mar 2007, 21:30
av Per Johanson
David Wennberg skrev:Fast, när man lägger in sitt objekt så anger man ju ett värde, som anger hur bråttom det är att saken kommer ut
Och så blir det som när man bokför, allt hamnar på kontot övriga utgifter...
Postat: ons 14 mar 2007, 07:59
av Tomas Nordström
Skriv ett bokningssystem som inte suger
Kan bara hålla med.
Den som lyckas att få branschens "godkännande" för ett sådant kommer att bli en rik man.

Postat: ons 14 mar 2007, 08:20
av Anders Brandén
Tyvärr ska jag väl inte säga att jag är någon superfena på programmering men det ni säger låter rätt kul!
Filip: Låter som en kul idé! Hur fungerar slutresultatet? Låter den bra?
Postat: ons 14 mar 2007, 09:03
av Magnus Lindgren
Nu har ni triggat mig till att börja skissa på ett boknings/lastprogram...

Postat: ons 14 mar 2007, 09:20
av Tomas Nordström
Magnus: Jag kan inte annat än önska lycka till!
Jag anmäler mig frivilligt som betatestare. hihi.
Postat: ons 14 mar 2007, 09:23
av Jonas Larsson
Lastprogram är inte så "enkelt" som det låter.. mycket matematik och jämförelseloopar där man testar mååånga olika kombinationer för att få fram den som fyller bilen bäst.
Ska man dessutom väga in kriterier som att vissa tunga casar inte får stackas upp för högt, prio ordning på prylarna etc, ja då blir det inte en lätt uppgift.