Sida 1 av 2

Melodifestivalen

Postat: lör 20 maj 2006, 17:22
av Nicke Löfgren
Jag undrar egentligen hur det står till med den såkallade "live" sången?

Om man såg fröken som framförde greklands bidrag så kändes det som riktigt playback...Micken for fram o tillbaka upp till en halvmeter från mun på mindre en en sek å det var återkommande hela tiden!! Vilken compressor hinner med detta??? FÖR det märktes inte ett dyft i ljuddynamiken....

Vad tycker ni?

Postat: sön 21 maj 2006, 13:39
av Carl Breander
Kanske off topic men jag tycker finska bidraget som dessutom van är väldigt likt Alice Coper Poison (om det nu stavas så)

Postat: sön 21 maj 2006, 13:47
av Christoffer Carpvik
nicke, vad jag har hört så måste all sång vara live. så på något märkligt sätt har dom fått till de där....dom kanske har gömt en liten stormembranare eller nått däri..haha

Postat: sön 21 maj 2006, 14:09
av Rikhard Tiittanen
Carl Breander skrev:Kanske off topic men jag tycker finska bidraget som dessutom van är väldigt likt Alice Coper Poison (om det nu stavas så)
Håller jag verkligen med om, gick å tänkte på det igår!

Postat: sön 21 maj 2006, 14:36
av Nicke Löfgren
Christoffer Carpvik skrev:nicke, vad jag har hört så måste all sång vara live. så på något märkligt sätt har dom fått till de där....dom kanske har gömt en liten stormembranare eller nått däri..haha
Jo jag hörde samma sak!! men det kan bara inte stämma, det var FÖR perfekt för att det skulle vara live

Postat: sön 21 maj 2006, 16:48
av Christoffer Carpvik
hum...spexigt..ja tänkte faktiskt inte på det..heh...satt o störde mig på de jobbiga ljuset på många låtar istället..såg du vad de var för mickar..ja har för mig ja skymtade en senheiser logga nångång nånstans..

Postat: mån 22 maj 2006, 02:34
av Tobias Walka
Sennheiser 5020 med neumann-kapsel, samma som på KMS105:an. Så jag tvivlar inte det minsta på att det gick live.

Postat: mån 22 maj 2006, 03:54
av Emil Brolin
Yamaha hade ju i alla fall fått till en rätt rejäl smygreklam på genrepet.. ;)

Postat: mån 22 maj 2006, 04:46
av Nicke Löfgren
Tobias Walka skrev:Sennheiser 5020 med neumann-kapsel, samma som på KMS105:an. Så jag tvivlar inte det minsta på att det gick live.
Du menar att den micken med den kapseln kan göra sådana underverk!! Woow säger jag! För det var inte nådigt hur hon flög med micken

Postat: mån 22 maj 2006, 05:37
av Christoffer Carpvik
Emil Brolin skrev:Yamaha hade ju i alla fall fått till en rätt rejäl smygreklam på genrepet.. ;)
Vadå för smygreklam? Vad levererade yamaha? mixers?

Postat: mån 22 maj 2006, 13:31
av Gustaf Tydén
Kvinnan är ju proffs hon har arbetat som artist sen urålders tider. Hon kallas ju till och med för greklands motsvarighet till madonna! Så hon är nog sin egen compressor med hjälp av att flytta micken som hon gör!

Därimot så såg Elena's framträdande ut att vara playback men det var ju inget bidrag heller..

Postat: mån 22 maj 2006, 14:02
av Jocke Hammar
Den svenska melodifestivalen följer samma regler som eurovision song contest. Det innebär att all musik måste vara förinspelad men man får inte ha röster förinspelade. All sång inklusive körande måste framföras live.

Det har ibland uppstått dispyter huruvida vissa ljud i keyboards är inspelade röster eller ej.

/Jocke

Postat: mån 22 maj 2006, 14:30
av Nicke Löfgren
Gustaf Tydén skrev:Kvinnan är ju proffs hon har arbetat som artist sen urålders tider. Hon kallas ju till och med för greklands motsvarighet till madonna! Så hon är nog sin egen compressor med hjälp av att flytta micken som hon gör!

Därimot så såg Elena's framträdande ut att vara playback men det var ju inget bidrag heller..

Jag skriver det igen!! Det såg INTE trovärdigt ut samt att det lät inte trovärdigt. Så någon förklaring behöver jag inte hur duktig hon är!

Men reglerna säger att det ska vara live så är det så, men jag har mina tvivel ändå....Tycker ni ska kolla, om det finns en repris eller en inspelning.

Postat: mån 22 maj 2006, 16:34
av Emil Brolin
Christoffer Carpvik skrev:
Emil Brolin skrev:Yamaha hade ju i alla fall fått till en rätt rejäl smygreklam på genrepet.. ;)
Vadå för smygreklam? Vad levererade yamaha? mixers?
I något nummer rullade de in en helvit flygel, där det stod YAMAHA över hela sidan på flygeln.. ;)

Postat: tis 23 maj 2006, 07:38
av Mattias Franzon
Emil Brolin skrev:
Christoffer Carpvik skrev:
Emil Brolin skrev:Yamaha hade ju i alla fall fått till en rätt rejäl smygreklam på genrepet.. ;)
Vadå för smygreklam? Vad levererade yamaha? mixers?
I något nummer rullade de in en helvit flygel, där det stod YAMAHA över hela sidan på flygeln.. ;)
Och en svart flygel där texten var övergaffad på framsidan men när SteadyCamen promenerade runt såg man loggan tydligt.

Även en Sonymonitor syntes väl.

:-)

Postat: tis 23 maj 2006, 07:50
av Tobias Walka
Nicke Löfgren skrev:
Tobias Walka skrev:Sennheiser 5020 med neumann-kapsel, samma som på KMS105:an. Så jag tvivlar inte det minsta på att det gick live.
Du menar att den micken med den kapseln kan göra sådana underverk!! Woow säger jag! För det var inte nådigt hur hon flög med micken
I den akustiska miljön så tycker jag att det är trovärdigt ja. (inget band på scenen, IE-mon etc)

Postat: ons 24 maj 2006, 05:59
av Mikael Thieme
[GNÄLLMODE]
Det är intressant, och en smula vemodigt, att se hur ESC utvecklats(?) från en produktion med fokus på innehåll i simpel förpackning till en produktion med fokus på snygg förpackning av simpelt innehåll. Detta sagt helt oavsett tycke och smak om musiken i sig.
För inte så förtvivlat många år sedan var ESC en av världens tyngsta och mest intressanta TV-produktioner ljudmässigt, tills EBU mfl bestämde att levande musik är för dyrt.
Enligt någon tidningsuppgift räknar finnarna med en total budget på ca 150 mkr för nästa ESC. Jag kan inte låta bli att undra hur många LED-väggar, moving heads och space cannons en levande orkester skulle motsvara... kanske 100 -200 av de 500 moving heads i Aten?
[/GNÄLLMODE]

Postat: ons 24 maj 2006, 14:30
av Tobias Walka
*applåderar thieme* Kan inte annat än hålla med. Fram för orkester igen!

Postat: lör 27 maj 2006, 17:47
av Måns Nilsson
Precis så! Det är åt helvete som det är nu. Oskar på UA/Malmö har berättat om hur det var i Malmö -92 (han var med från Eurosound/Ljudtrycket, som hjälpte SVT Malmö med PA och annat.), med en speciell OB-buss för att submixa orkester och annat. På riktigt, liksom.

http://www.eurovision.tv/english/history_1992_malmo.htm

Postat: mån 29 maj 2006, 07:49
av Marcus Sandberg
Jo den festivalen har man höt talas om. Hassle Larsson hade mycket intresant att säga. Viste ni att det va på tal om att ge samtliga i publiken hörlurar bara för att akustiken va så dålig i hallen? Tack vare ett bra PA från London och ett företag i Ängelholms som säljer isolering så löstes problemet.