Att handla utomlands!??

Här kan du diskutera alltmöjligt som inte passar in i några av ovanstående kategorier.
Användarvisningsbild
Nicke Löfgren
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 4377
Blev medlem: ons 09 nov 2005, 19:02
Presentation: En glad prick som gillar att må bra och leva livet

Att handla utomlands!??

Inlägg av Nicke Löfgren »

I stället för att förstöra en annan tråd i forumet ( Glödisköp) så startar jag en ny!

Det diskuteras hela tiden om servicen skulle bli sämre om vi handlade utomlands.

Hur är det i egentligen?? Hur många av våra grosister har "egna" serviceverkstäder??

En gissning.....INTE många! Utan dom lämnar sakerna till en som dom har gjort upphandling hos. Kanske sedan i sin tur har dom möjlighet att debitera tillverkaren.

Om nu vi handlar utomlands och får skitbra priser så har ju vi möjligheten att kontakta den lokala serviceverkstaden för rep.

Och skulle nu , låt säga Thomann bli stor i Sverige så kanske dom förhandlar med en svensk serviceverkstad.

Det här med garantier är ju inte i evigheter heller! Typ 1ÅR om man är konsument. Och efter det så måste ju ändå bekosta servicen själv å då tror jag att man skickar inte sakerna land och rike runt utan man vänder sig lokalt.

Och om jag inte miss-minner mig så har man ju ingen garanti om man köper som ÅF från en grossist! Men där kan jag ha fel...Någon här kanske kan LLB villkoren.

Synpunker? Diskutera gärna för och nackdelar.

Själv tar jag mig ett glas rött och slappar lite ;-)

Användarvisningsbild
Hasse Queisser
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1829
Blev medlem: sön 31 aug 2003, 01:00
Presentation: Ljudnörd sedan mer än 25 år. Jobbat med uthyrning och allt runtikring, men numera i distributörsledet.
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Hasse Queisser »

Garanti är en förhandlingsfråga när det görs affärer mellan företag, men de svenska generalagenterna lämnar i princip alltid minst ett års garanti.

Som privatperson gäller köplagen, vilket i princip ger dig två års garanti (det andra året är det köparen som ska bevisa att felet var ett ursprungsfel, medans säljaren har beviskravet år ett).

Om generalagenten har egen serviceverkstad eller inte är ju av mindre betydelse så länge servicen fungerar.

Sedan tycker jag att man får gå steget längre än generalagentens verkstad. Säg att en teater fått en ny rigg installerad av en svensk ÅF och den har inkörningsproblem. Då kommer installatören (ÅF) dit och löser problemet. Skulle de beställt samma prylar från Thomann så tvivlar jag starkt på att tyskarna sätter sig på flyget och fixar det hela på plats.
Danley Sound Labs - Hearing is believing
Linea Research - The new amplifier standard
CatCore - Smart "XLR over CAT" solutions
Vanguard Audio Labs - Great microphones make great music
http://www.pointsource.se" onclick="window.open(this.href);return false;

Per Johanson
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1504
Blev medlem: sön 04 dec 2005, 17:11
Ort: Lidköping

Inlägg av Per Johanson »

Hatar att rätta dig Hasse, men om man som privatperson köper av en näringsidkare gäller konsumentköplagen och om privatperson köper av annan privatperson gäller köplagen. Köplagen är dispositiv och konsumentköplagen är i stort tvingande till konsumentens fördel.

Garanti är inte en självklarhet när det gäller privatpersoner heller. Det är alltid frivilligt för säljaren att lämna en sådan, företeelsen uppkom när man som köpare fick två år på sig att reklamera ett fel, tror det var i första hand vit- och brunvarubranschen som fintade till det hela genom att erbjuda ett års garanti (även om konsumenten hade två år på sig att reklamera) och på så sätt hoppades dom undkomma en del kostnader.

För köp gjorda efter 1/4 2005 gäller tre års reklamationsfrist enligt konsumentköplagen och dessutom har en sexmånadersregel införts som betyder att sex månader efter köpets ingående så presumeras att felet är ursprunligt (något som man skulle kunna kalla för en 6 månadersgaranti kanske?), dock skall det vara förenligt med varans art (dvs ingen idé att reklamera äpplen som inte höll i sex månader). Därefter gäller det för dig som köpare att kunna bevisa att felet var ursprungligt, dvs att det fanns från början.

Observera att man alltid ska reklamera "i skälig tid" men att två månader alltid anses vara skälig tid.

Snabbkurs i Konsumenträtt avslutad!
When you play music in a room designed for basketball, you take your chances. -Frank Zappa

Användarvisningsbild
Hasse Queisser
PAR-64
PAR-64
Inlägg: 1829
Blev medlem: sön 31 aug 2003, 01:00
Presentation: Ljudnörd sedan mer än 25 år. Jobbat med uthyrning och allt runtikring, men numera i distributörsledet.
Ort: Stockholm
Kontakt:

Inlägg av Hasse Queisser »

Tack för rättningen Per!
Danley Sound Labs - Hearing is believing
Linea Research - The new amplifier standard
CatCore - Smart "XLR over CAT" solutions
Vanguard Audio Labs - Great microphones make great music
http://www.pointsource.se" onclick="window.open(this.href);return false;

Skriv svar

Vilka är online

Användare som besöker denna kategori: 6 och 0 gäster