Sida 1 av 1

Kompletering till JBL EON15 toppar (fullrange)

Postat: fre 11 jul 2008, 13:50
av Kristoffer Nilsson
Hallå

Jag har ett par JBL EON15 första generationen. Tänkte nu börja planera för att kompletera dessa med basar. Skulle vara tacksam för alla tips jag kan få!

Jag kommer inte investera i något den närmaste framtiden utan bara börja planera. Som fattig student skulle något hyggligt billigt sitta fint samtidigt som kvalite naturligtvis går före. Jag utesluter i princip nyköp utan sattsar helt på begagnat.

Jag vet inte om jag ska sattsa på aktiva basar eftersom topparna är aktiva. Eller om jag ska sattsa på ett passivt system som jag senare iframtiden kan kompletera med ännu bättre toppar.

Har som sagt tänkt sysslar med en del uthyrning samt produktioner i framtiden så jag vill ha vettiga prylar. Då jag inte har någon brådska så kan jag vänta ganska länge tills jag hittar det rätta till ett hyggligt pris.

Tack i förhand

Postat: fre 11 jul 2008, 14:16
av Anton Stjärnbrandt
gör en affärsplan för hur du har tänkt att din verksamhet skall se ut när den är "färdigutvecklad" (vilken typ av jobb, vilja kunder, vilken prisbild osv). välj sedan ett system på en nivå täcker behovet som kommer att finnas. hitta sen ett sätt att finansiera anskaffningen, antingen via tidigare intäkter, eget kapital eller lån/kredit.

när du vet det kan du avgöra om det är värt att investera i de subbar du vill ha i slutändan eller köpa nåt att ha "så länge".

Postat: fre 11 jul 2008, 19:02
av Soundsation
Hei.

Først og fremst ville jeg startet med å bytte ut dine topper med den nye generasjonen EON G2. Kanskje det holder i begynnelsen. Det er stor forskjell på de to utgavene.

Ellers vill jeg anbefale deg å kjøpe aktive subber, da dine topper allt er aktive. Så slipper du slepa på masse ekstra vekt.

Kan anbefale DB technologies Sub12 og 05. Rimelige, meget bra kvalitet og mye kraft.

Halvor

Postat: fre 11 jul 2008, 22:26
av Anton Stjärnbrandt
äh om han ska ha köpa nya toppar är det väl bättre att köpa nåt annat än EON.. jag skulle också rekommendera att ha subbar/toppar av samma märke. om man ska köpa helt nytt alltså, om det är "så länge" så spelar det ju mindre roll.

aktiva subbar sparar väl ingen vikt, möjligtvis volym. men visst kabeldragningen å så blir ju enklare om man har allt av samma variant.

Jag har FBT maxx och jolly som täcker behovet av aktiva högtalare. maxx10SA är en suverän aktiv subb, tyvärr är det inte ekonomiskt försvarbart för mig att komplettera med såna för tillfället.

Postat: lör 12 jul 2008, 06:54
av Marcus Sandberg
Jag håller med anton i att köpa en annan subb än en EON subb och i så fall en med bättre kvalitet tp FTP MAXX10SA men RCF har även en fin subb som hgeter ART705AS. Sen så finns det mackie SWA 1501 wllwe SWA 1801 som oxå är mycket bättre än EON subbarna som håller en bra kvalitet.

Postat: fre 18 jul 2008, 15:25
av Kristoffer Nilsson
tack för tipsen. Jag måste nog helt klart fundera vidare på hur jag skall gå vidare med min verksamhet, både kortsiktigt samt långsiktigt.

Postat: fre 18 jul 2008, 17:20
av Marcus Sandberg
Det finns alltid den möjligheten att hyra in prylar om man inte vill satsa i storskala.