Sida 1 av 3

Hur började du?

Postat: ons 21 sep 2005, 21:38
av Rikhard Tiittanen
Vore kul att veta hur andra hamnade i denna bransch.
Själv började som "hobby"-dj och fick efter ett tag spela kommunens discon.
Tack vare det så kom jag i kontakt med Technosound på avslutningen sommaren 2000 och sedan har intresset bara växt mer och mer.
Har praktiserat på flertalet företag och känner att det är det här jag vill jobba med. Men har nog framför allt lärt mig mycket via Cyber, då jag jobbade på varje avslutning i 5 år i sträck!

Postat: ons 21 sep 2005, 22:05
av David Wennberg
HobbyDJ på mellanstadiet, la av efter ungefär två år. Spelade musik på Musikskolan och fick upp intresset för PA där, bland annat.

Var med och arrangerade en konsert med Latin Kings i Oktober 2001, anlitade en firma som heter Wibban Produktion för den tekniska biten, började som praktikant sommaren efter. Intresset utvecklades, det blev jobb åt något till företag och jag lärde känna mer folk. Lärde känna Ingo via internet (även om vi träffades 2003 på Arvika, fast det är en historia i sig...) och arbetade med cyberpunk och Ingo på ett gig i Sthlm förra våren. Förra sommaren åkte jag som funktionär till Hultsfred men blev p.g.a. sjukdom uppflyttad till tekniker eftersom Ingo kände mig och visste vad jag kunde.

På den biten är det. Rutin har jag väldigt lite utav, även om jag upplever mig själv som relativt tekniskt duktig. Är jag arrogant och verkar som att jag är bra på det här så är det bara en image :wink:

Postat: ons 21 sep 2005, 22:13
av Fredrik Nilsson
Jag började som dj med en polare när vi skulle samla ihop pengar till en klassresa på högstadiet (vi håller fortfarande på). Sedan fick jag praktik med dansbandet Wizex (som på den tiden hade den största ljusriggen av alla dansband). Fortsatte att turnéra med dem i några år. Fick även praktik på SVT i Växjö och humpade runt på riksteaterns föreställningar. När jag slutade skolan sökte jag in på Dramatiska Institutet och kom in, när den utbildningen var över fick jag ett samtal från Operan i Malmö som ville ha mina tjänster. Det senaste året har det mest blivit frilansande på bla. Light-tec, Helsingborgsstadsteater och Regionteatern i Växjö! Det är väll i korta drag min karriär!

Postat: ons 21 sep 2005, 22:25
av Ian Delahorne
lekte hobbydj på högstadiet/gymnasiet, lärde mig aldrig taktmixa dock. Upptäckte '02 att det fanns en förening på KTH som pysslade med ljud och ljus och lockades av blinkande lampor och stora mixerbord. Sedan dess har jag mixat, kört ljus och byggt kabelsystem och elektronik för den utopiska Nya Multisystemet / Nya Rocktopparna (klar vilket år som helst!)

Sedan plockade mansaxel in mig i Kårspexet '03 för att ersätta honom som resident ljudnisse, vilket jag har lyckats med i år. Teater är såå mycket annorlunda än rock, och det är lite kul med omväxling.

Är väl inte jätterutinerad på stora gig, men blir bättre och bättre på att mixa monitorer. Jag är driven, självgående och tar egna initia... nähä, det var inget CV man skulle skriva.

Postat: ons 21 sep 2005, 22:44
av Janne
Fanns ingen annan i första ring på gymnasiet som vågade klättra upp och rikta lamporna till luciaspexet... och där har man fastnat med 232 volt i kroppen.
...inte konstigt att man letar efter bluesklubbar...

Postat: tor 22 sep 2005, 05:49
av Tobias Walka
gick en studiokurs på samma ställe som jag repade med bandet, satt i studio i 4-5 år...någon frågade om jag ville krana live åt dom...sen blev det hustekniker-gig på både stans rockklubb och jazzklubb...halkade vidare in på teatern tack vare dr sjöblom, sitter kvar där nu och försöker hinna med de andra bitarna ändå.

Postat: tor 22 sep 2005, 10:34
av Henrik Malmberg
Började för ungefär 200 år sen...ojdå, en nolla för mycket! :) som DJ på en fritidsgård. Vidare till mobilt disco och klubbar. På universitet hamnade jag, liksom Ian i en ljud/ljus/DJ-förening där jag helt plötsligt upptäckte att min DJ-mixer hade vuxit till 24 kanaler och att jag inte längre kunde beatmixa mellan de olika inputkanalerna utan att musikerna blev arga...efter några år som frilans och turnerande så är jag nu på Riksteatern och kuskar världen runt...

/Hampus

Postat: tor 22 sep 2005, 13:00
av Jonas Hagelin
För min del började det väl runt 1994 när man tog med sig sina högtalare till något i en studentfestlokal.
Sen rullade det på med några liknande tillställningar några år.
1998 blev det lite mer avancerat då man hade mer högtalare och även riktig dj-cd/mixer.
År 2000 startade jag firman och började satsa på "riktigt", dvs ta riktigt betalt och så.
Sedan dess rullar jobben på. I antal uppdrag ökar det från år till år med rätt många procent.
Genom nära samarbetspartners kan man bredda erbjudandet till sina kunder.
Fortfarande bedrivs dock fortfarande verksamheten som en bi-syssla, och lär troligen
fortsätta göra så under överskådlig framtid.

Postat: tor 22 sep 2005, 14:16
av Mikael Heurlin
I motsattsen till alla andra så har ju inte jag hållt på speciellt mycket. Började som Dj för några år sen och håller fortafarande på med det, med mitt mobila disco. fick in en fot på företaget Scenteknik-kalmar för ägaren var min musiklärare förut. Så har inte hunnit mer så mycket mer än lite discon genom åren, en del mixande i min förra skolas aula förra året och i sommras blev det första riktiga gigget som jag fick vara med på (Öland roots).

Postat: tor 22 sep 2005, 14:49
av Daniel Madrid
Började som dj och gjorde några fester ihop med några bekanta. Hamnade på krogen men blev efter några år ordningsvakt istället. Idag gör jag bara jobb som är intressanta och roliga. Mobila discon är det som jag pysslat med och tycker är roligt.

Postat: tor 22 sep 2005, 16:51
av Tommy Pettersson
Värst vad många DJ:S vi har här :)

Jag började väl för 2-3 år sedan på kommunens fritidsgård (www.huset.huddinge.se) med ljus, vet inte hyr det blev så. Nu är jag ganska resident ljustekniker där. Försöker så gott det går att få dom få jobben som finns. Om allt går som det vill så åker jag ut på Europaturné nu om ett par månader och efter det kanske "karriären" vill få fart på riktigt. För att jag vill jobba med ljus är ingen tvekan :)

Postat: tor 22 sep 2005, 17:03
av David Wennberg
Europaturné med fritidsgården? :) Berätta mera!

Kanske ämne nog för en ny tråd? :)

Postat: tor 22 sep 2005, 18:48
av Christer Löfgren
Var den enda i bandet som vågade röra alla grejor (lät för jäv...)
sent 70-tidigt 80-tal
Jobbade åt luftgitarr på 90 talet (hur jag hamnade där är en låååång historia fråga gärna men orkar inte svara) var i Sundsvall med Werner T
(Sthlm-cowboys) på ett luftgitarrjobb träffade PAAB där.
Gjorde arbetspolitisk åtgärd hos PAAB skulle varit chaufför men p.g.a
mycket jobb blev det en hel del mixande B.l.a Suzzie Q som F.O.H
P.g.a sjukdom blev jag vikarie som monitormixare på en Papa dee
turne nån gång på 90-talet vet ej när exakt F.O.H var Janne Stöd
Jobbade en hel del med Werners gäng WTB
o.s.v o.s.v Och nu sitter man här som MINSTA företag av 3 i världens ände Enköping
Började kallas "Heavy" ca 79-80 undrar när Hjales polare födes???

Postat: tor 22 sep 2005, 20:17
av Tommy Pettersson
Turnén är inte med fritidsgården faktiskt, utan det har jag fått på egen hand.
Vet inte om det finns så mycket att berätta om ännu, allt är ju inte spikat. Men när det närmar sig (om det gör det) så blir det såklart en tråd :)

Postat: tor 22 sep 2005, 21:42
av Erik Lindvall
Jag går mot strömmen här och började inte som någon DJ och har väl igentligen aldrig i mitt liv varit en och det är inget jag siktar på (inget ont menat).

Jag började min kariärr för omkring två år sedan då min bror var ljudtekniker för en avslutningskonsert här i Linköping. Han behövde någon som körde ljuset och satte mig vid ett 24 ch preset bord. Efter en timmes slit hade jag den grundläggande kunskapen som behövdes och kunde börja ljussätta under repen. Vi upptäckte även att skolan var utrustad med 4 st MX-10 Extrem scanners och en X-citer controll som jag började bita i. Efter ett antal timmar slit hade jag även lärt mig kontrollera den. Har alltid haft lätt för mig att lära tekniska saker vilket är rätt tur.

Sedan så körde vi ett par konserter och fester till på skolan och vi beslutade för att börja driva en verksamhet tillsammans. Och på den vägen är det. Har jobbat/hjälp till vid ett fåtal andra produktioner/föreställningar utan för företagen med är svårt att få jobb när åldern inte riktigt vill räcka till. Men någon måste ju komma efter den generation som är ute o slits ut just nu.

Postat: tor 22 sep 2005, 21:43
av Nicklas Arlevall
loudnlight skrev:Var den enda i bandet som vågade röra alla grejor (lät för jäv...)
sent 70-tidigt 80-tal
Jobbade åt luftgitarr på 90 talet (hur jag hamnade där är en låååång historia fråga gärna men orkar inte svara) var i Sundsvall med Werner T
(Sthlm-cowboys) på ett luftgitarrjobb träffade PAAB där.
Gjorde arbetspolitisk åtgärd hos PAAB skulle varit chaufför men p.g.a
mycket jobb blev det en hel del mixande B.l.a Suzzie Q som F.O.H
P.g.a sjukdom blev jag vikarie som monitormixare på en Papa dee
turne nån gång på 90-talet vet ej när exakt F.O.H var Janne Stöd
Jobbade en hel del med Werners gäng WTB
o.s.v o.s.v Och nu sitter man här som MINSTA företag av 3 i världens ände Enköping
Började kallas "Heavy" ca 79-80 undrar när Hjales polare födes???
Sedär, Ytterligare någon som stött på gamla kära Werner.
WTB, dom har man råkat på ett antal gånger under årens lopp.

Postat: tor 22 sep 2005, 22:10
av Fredrik Sundström
loudnlight skrev:Var den enda i bandet som vågade röra alla grejor (lät för jäv...)
sent 70-tidigt 80-tal
Jobbade åt luftgitarr på 90 talet (hur jag hamnade där är en låååång historia fråga gärna men orkar inte svara) var i Sundsvall med Werner T
(Sthlm-cowboys) på ett luftgitarrjobb träffade PAAB där.
Gjorde arbetspolitisk åtgärd hos PAAB skulle varit chaufför men p.g.a
mycket jobb blev det en hel del mixande B.l.a Suzzie Q som F.O.H
P.g.a sjukdom blev jag vikarie som monitormixare på en Papa dee
turne nån gång på 90-talet vet ej när exakt F.O.H var Janne Stöd
Jobbade en hel del med Werners gäng WTB
o.s.v o.s.v Och nu sitter man här som MINSTA företag av 3 i världens ände Enköping
Började kallas "Heavy" ca 79-80 undrar när Hjales polare födes???

Du berättade i en annan tråd att du körde gula bilar med svarta loggor.. Det skulle lika gärna kunna vara PAAB som det skulle kunna vara Starlight :-P

Kom bara att tänka på det..

Postat: tor 22 sep 2005, 22:57
av David Wennberg
Lydnill: Tja, jag var aldrig någon dj även om jag sysslade med sånt, och det var inte så att min tid som ickedj förde mig vidare mot liveljud, jag nämnde det mest för att det relaterade till detta :) Redan på mellanstadiet var det så att det var jag som kopplade sakerna och polarna spelade, typ.

Trist att du inte fått jobba så mycket för att du inte riktigt har åldern inne. Det ska vi se till att lösa hörru! :wink:

Postat: tor 22 sep 2005, 23:24
av Benjamin Reuber
Jag fick intresse för saken när jag träffade Lydnills kära broder. Det var när jag började på Musik och Ljudtekniks programmet i Tranås. Det började med olika Projekt arbeten som avgångs eleverna gjorde och senn så fick jag följa med Lydnill och Olof på lite olika gig. Små gig i skolans aula, humpa när riksteatern kommer och konserthuset i aneby. Senn så försökte jag hänga på ett företag från trakten, men det blev inte så bra. Belv bara ett gig i köpenham med real group. Men en häftig upplevels. Efter det fågade jag på ett företag från Tranås om jag kunde hänga med och lära mig lite. Och de ha ja gjort i sommar. Det började med Ydre Country Festival och Sävsjö Festivalen till en hel del mindre gig. Så nu har jag jobbat nästan varje helg senn dess. Och jag hoppas de forsätter. Denna helg är i alla fall räddad.

///Benjamin

Postat: fre 23 sep 2005, 08:18
av Daniel Eriksson
Till skillnad från de flesta hära så har jag inte rört en DJ-mixer...iaf inte för att försöka få människor att dansa...

Mitt intresse började när jag knackade trummor i ett eminent band för ca 8 år sedan...vi hyrde in oss i en replokal i en kyrka och där utnämde jag mig själv till mixerherre. Intresset växte och jag rattade några gånger replokalens ordinarie band ett par gånger.

På gymnasiet jobbade jag sedan med ett antal musikal- och teateruppsättningar på FH.

Efter gymnasiet gick jag ett år på Rudbecksskolans ljudteknikerutbildning i Örebro. Efter lumpen var jag 6 mån i Kosovo där jag åkte med fältartisterna och träffade då Thomas Eklund på lagom & Gott ljud som sedan tipsade mig om jobbet på Riksteatern, där jag nu jobbar som servicetekniker och lagar saker som Hampus har sönder :lol:
Agerar även reserv för de turnerande teknikerna i fall de skulle bli sjuka.
På fritiden frilansar jag, för det mesta då åt Lagom o Gott Ljud.

Hej hopp!